Karišnica i kanjon Bijele

bijela-01

Pozivamo vas da nam se u nedjelju 15. svibnja 2022. pridružite na izlet Karišnica i kanjon Bijele. Posjetiti ćemo i krški fenomen Kameni ledenjak, te Jurišinku, najviši vrh Bukovice.

Bukovica je krško područje koje se nalazi u trokutu između Benkovca, Obrova i Knina. Omeđena je Karinskim morem, te rijekama Zrmanjom i Krkom.

bijela-02

Dinamički plan

Nedjelja, 15.05.2022.

05:45 Okupljanje na parkiralištu u Šibenskoj ulici

06:00 Polazak prema Karinu

Na putu prema Karinu napravit ćemo kratku pauzu za kavu.

09:15 Dolazak u Karin i kratka šetnja uz Karišnicu

Tok rijeke Karišnice je duljine 2400 m, a tijekom ljeta često presušuje. Rijeka izvire u špilji, a duž rijeke je smješteno nekoliko starih mlinova, koji su, na žalost, u ruševnom stanju.

Kratkom šetnjom do izvora rijeke, posjetit ćemo Paulića mlin koji se nalazi neposredno uz sam izvor. Udaljenost do Paulića mlina je oko 1 km, pa ruksak nije nužno nositi na ovu šetnju. Tko planira ostaviti ruksak u busu, poželjno je kapu i bocu vode ponijeti u bus.

10:15 Dolazak do početka makadama prema zaseoku Alavanje i početak uspona
Zaseok Alavanje se nalazi na 480 nvm, a u zaseoku je veća vjerojatnost da ćemo susresti koju kravicu nego čovjeka. Iz zaseoka počinje staza i uspon prema selu Medviđa.

Iz sela Medviđa nastavljamo preko Kamenog ledenjaka - krškog fenomena, ogromne kamene strukture koja svojim glatkim ravnim pločama i dubokim procijepima izgledom više sliči kakvom ledenjaku nego krškom terenu.

12:25 Dolazak do Viline doline
Nakon prelaska Kamenog ledenjaka, dolazimo do Viline doline, gdje ćemo napraviti pauzu od 45 minuta.

Vilina dolina je stari naziv za lokalitet na brdu Kunovac koji se sastoji od jedne veće i dvije manje ograde. Manji dio površine je livada, a ostatak je pod šumom. U sklopu Viline doline je uređeno izletište s terasama, kaminima, kamenim stolovima. O lokaciji brinu volonteri, a tijekom godine se održava nekoliko festivala (seoske igre, starinska jela i slično).

13:10 Polazak prema Jurišinki
Iz Viline doline nastavljamo makadamom koji prati hrbat brda prema vrhu Jurišinka.

14:10 Dolazak na Jurišinku (674 mnv)
Jurišinka je najviši vrh Bukovice. Nalazi se neposredno uz završetak makadama, a s vrha se otvara pogled prema Karinskom i Novigradskom moru. S vrha se spuštamo prema kanjonu rijeke Bijele.

15:00 Dolazak u Gornje Radeke
Nekoć nepušten zaseok, danas je, zahvaljujući jednoj obitelji koja je odlučila obnoviti kuću, ipak naseljen.

Iz Gornjih Radeka nas staza vodi dalje prema vidikovcu Pržun iznad kanjona rijeke Bijele. Dio puta idemo nedavno asfaltiranom cestom, koja dijelom prati trasu staze.

16:05 Dolazak na vidikovac Pržun
Vidikovac Pržun se nalazi tik uz liticu kanjona, te se s njega pruža pogled na kanjon i rijeku Bijelu.

Nakon kratke foto-pauze nastavljamo prema ulasku u kanjon, te se spuštamo dalje prema izvoru.

17:00 Dolazak podno izvora rijeke Bijele
Rijeka Bijela izvire iz špilje na visini 300 mnv. U kišovito doba godine rijeka Bijela je bogata vodom, te se slijeva niz nekoliko velikih slapova. Ljeti je korito suho i bijelo od vapnenca koji rijeka taloži cijelim tokom, a po kojem je vjerojatno i dobila ime. Tok rijeke je dug nešto preko 3 km, a litice kanjona su na mjestima visoke do 300 metara.

Podno izvora ćemo napraviti pauzu od pola sata za fotografiranje i razgledavanje. U blizini se nalazi i manja špilja u kojoj se također nalazi jedan od izvora rijeke.

17:30 Nastavak prema autobusu
Put nastavljamo prema penjalištu, te se spuštamo dalje niz kanjon prema autobusu, pri čemu gotovo čitavo vrijeme imamo pogled na kanjon i rijeku.

18:30 Dolazak do autobusa i polazak prema Splitu.
Na putu prema Splitu ćemo napraviti kratku pauzu za piće.

21:00 Dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 17 do 21 sat te četvrtkom od 10 do 14 sati ili na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Prijevoz: autobus
Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu
Težina ture: (K1-T1) (320 m uspona, 750 m silaska)
Potrebna oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće, zaštita od sunca (šešir, krema)
Donacija:
Informacije: u prostorijama društva, na tel. 021/394-365
Vodiči: Marko Bilić (mob. 095/8050-394), Bruno Kuštre

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.