Vilenski kukovi (završetak trilogije)

vilenski-kukovi

NOVI DATUM

Pozivamo vas u nedjelju 01. svibnja 2022. na izlet slabo posjećenim dijelovima južnog Velebita gdje se nalaze prekrasni Vilenski kukovi i jama Mamet.

6:00 Polazak autobusom s parkirališta u Šibenskoj ulici; putem pauza za kavu

9:15 Dolazak u Muškovce i početak uspona starim velebitskim stazama prema Vilenskim kukovima

Vilenski kukovi se nalaze između Tulovih greda i Crnopca u jugoistočnom dijelu Velebita. Između Vilinskih vrata kod Sv. Brda i Vilenskih kukova prostor je mitskih vjerovanja što ne začuđuje s obzirom na nadnaravnu ljepotu prizora mističnih kukova svih oblika. Narodna predaja kaže da vile prolaze kroz Vilinska vrata kad krenu na zborovanje, na Dušicama se sastaju, a na Vilenskim kukovima plešu.

Zastaje se i u blizini grotla jame Mamet duboke 206 metara. Otvor jame je eliptičnog oblika, dimenzija 60 x 70 metara i predstavlja najimpresivniji jamski otvor u Hrvatskoj. Dno jame dimenzija je 87 x 157 m. Najveće jame na zemlji su često odredišta za base jumpere. Takva je u Meksiku poznata jama Sotano de la Golondrinas. A u Europi je to Mamet jama, koja je san svih base jumpera. Najpoznatiji takav događaj bio je 2004. godine, kada je austrijski base jumper Felix Baumgartner skočio u jamu.

13:30 Dolazak na Vilenske kukove, odmor.

14:30 Početak silaska.

18:30. Dolazak do autobusa

22:30. Očekivani dolazak u Split.

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 17 do 21 sat ili na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Prijevoz: autobus
Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka)
Težina ture: K2 - T2
Potrebna oprema: izletnička- prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće
Informacije: u prostorijama Društva, na tel. 021/394-365
Vodič: Damir Katušić

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.