Tradicionalni uspon 100 žena na vrh Mosora

100-zena-mosor-01

U nedjelju 06.03.2022.g. je na Mosoru je pod voditeljskom palicom naše vodičke i članice UO Diane Baričević održan još jedan tradicionalni "Uspon 100 žena na vrh Mosora" koji je pokrenut davne 1974. godine po uzoru na sličan uspon u Sloveniji. Ni bura ni velika hladnoća nije zaustavila oko 200 žena da dođu uživati na Mosor i popnu se do Vickovog stupa, a bilo ih je iz svih krajeva Hrvatske čak i Zagorja te Slavonije. Uz predstavnice i predstavnike brojnih hrvatskih planinarskih društava zovu Mosora i sudjelovanju na ovom usponu nisu mogle odoljeti ni planinarke iz BiH (Livno), a jedna se žena iz Srbije nakon 32 godine vratila na Mosor, ovoga puta sa sinom.

100-zena-mosor-02

Večer prije uspona u planinarskom domu Umberto Girometta je premijerno prikazan amaterski film koji dokumentaristički prolazi kroz povijest ove manifestacije, sa zanimljivim gostima iz doba prvih uspona, organizatorima, vodičima, GSS-ovcima i damama sudionicama koje su podijelile sjećanja i dojmove s nama. Autor filma je naš Mosoraš Marko Kovač, a za puno pozadinskog rada su zaslužne predsjednica Ivana Radonić, v.d. predsjednica Sonja Nikolin i pročelnica Fotosekcije Žana Hrkać. Film će više puta biti prikazan u prostorijama društva za sve zainteresirane članove i građane.

100-zena-mosor-03

A posebna čast nam je bila što su nam se na usponu pridružile prijateljice planinarke iz udruge Caspera koje su na Mosoru u nedjelju proslavile drugi rođendan svoje udruge i pokazale da unatoč bolesti "One nisu stale".

Tekst: Ivana Radonić, Maja Prizmić
Fitigrafije: Ivana Radonić, Žana Hrkać

Više informacija i fotografija se može pogledati i na linku

100-zena-mosor-04