Vrhovi Srednjeg Velebita

vrhovi-srednjeg-velebita

Dragi mosoraši, planinari i prijatelji pozivamo Vas da nam se u nedjelju 13 veljače pridružite na izletu Vrhovi Srednjeg Velebita - Visibaba 1.160 m/nv, Prikinuto brdo 1.264 m/nv i Budakovo brdo 1.318 m/nv

Područje dugo 25 km između prijevoja Veliki Alan i štirovačke ceste koja se odvaja od Sjevernog Velebita te poprečne ceste Karlobag-Gospić koja ga odvaja od Južnog Velebita.

Srednji Velebit se može podijeliti na područje Šatorine i Dabarskih kukova koje spaja uzdužna Premužićeva staza.

05:45 Okupljanje u Šibenskoj ulici

06:00 polazak iz Splita -usput stanka za kavu

09:00 dolazak do Dabarske Kose iskrcaj iz busa

09:15 polazak sa Dabarske kose (943 m), to je izrazito sedlo gdje uzdužna cesta Šušanj-Bačić duliba-Kugina kuća-Štirovača prelazi s primorske padine u unutrašnjost Velebita, prema vrhu Visibaba 1.160 m/nv.

10:15 Dolazak na vrh Visibaba 1.160 m/nv. Visibaba je neupadljiv vrh nad Ravnim dabrom koji pruža jedinstven vidik na more i otoke te na Dabarske kukove i Dabre.

10:30 polazak preko Bačić kose (gdje se nalaze ruševine nekadašnjeg đačkog planinskog doma Škole narodnog zdravlja) i Prikinutog brda (1264 m) idemo pojasom livada hrptom prema Budakovom brdu (1318 m).

12:00 dolazak na Budakovo brdo. Budakovo brdo je slikovit hrbat u vršnom dijelu potpuno travnat i po tome izdaleka prepoznatljiv. Zbog svog položaja i visine pruža vidik i na primorsku i na kopnenu stranu Velebita.

12:15 nakon pauze spuštamo se šumovitom stazom prema skloništu Skorpovac.

13:30 dolazak na Skorpovac, gdje radimo pauzu za ručak a i imamo i opskrbu vodom kome treba.

14:00 povratak Premužićevom stazom do autobusa na Dabarskoj kosi.

16:00 Dolazak do autobusa

19:00 Dolazak u Split

Prijave za izleta: u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2), utorkom i srijedom od 17:00 h do 21:00 h ili na telefon 021/ 394-365, mob. 091/509 95 41 ili mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Težina izleta: K1 – T1
Oprema: dobre cipele, odjeća primjerena vremenskoj prognozi, hrana i piće, mobitel, naočale, planinarska iskaznica, štapovi za hodanje;
Na izletu mogu sudjelovati samo članovi HPS-a sa plaćenom članarinom za 2022 godinu.
Prijevoz: autobusom
Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka);
Glavni vodič– Marija Blažević -098/967-4432

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300

Tehnička zahtjevnost:
T1 – ne zahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)