Promina - vrh Čavnovka 1147 m/nv

promina-cavnovka

Dragi mosoraši i prijatelji, pozivamo Vas da nam se u nedjelju 31. listopada 2021 pridružite na izletu PROMINA; vrh ČAVNOVKA 1147 m/nv

Promina je planina u Dalmaciji, sjeverno od Drniša, te južno od Knina u središtu Šibensko-kninske županije. Planina dominira cijelim krajolikom okolnog područja te se s nje pruža prekrasan pogled na Miljevački plato te na Krku i Čikolu. S njenog vrha može se vidjeti i Jadransko more od kojeg je udaljena 30 km. Na planini je smješten planinarski dom. Planina obiluje borovom šumom, izvorima i rudnim bogatstvom. Do vrha vodi nekoliko pješačkih staza i „off-road“ puteva. Ime Promona veže se za povijesni delmatski grad. Po njemu je nazvana planina Promina, kao i teritorij između rijeke Krke i Cetine. Čavnovka (1147 mnm) - je najviši vrh Promine, a ime duguje prastaroj Čavinoj kapelici koja je u davnini stajala na vrhu. U ograđenom prostoru na vrhu nalaze se ruševne zgrade i drugi ostaci nekadašnjeg vojnog kompleksa, a danas su u funkciji dva telekomunikacijska odašiljača. Kretanje uz vanjsku stranu ograde zabranjeno je zbog opasnosti od zaostalih mina. Smještena je sjeverno od Drniša, a nalazi se gotovo u središtu Šibensko-Kninske županije. Planina dominira cijelim krajolikom okolnog područja te se s nje pruža prekrasan pogled na Miljevački plato, Krku i Čikolu.

7:00 polazak iz Splita autobusom s parkirališta u Šibenskoj ulici prema Lišnjaku
08:30h polazak na uspon do planinarske Kuća PROMINA (850 m/nv)
10:00 dolazak do planinarske Kuća Promina (850 m/nv)
10:30 nastavak uspona
11:30 dolazak na vrh Čavnovka 1147 m/nv
12:00 početak spusta
1300 dolazak do planinarske Kuća Promina (850 m/nv), gdje će biti pauza za ručak
14:30 početak spusta do autobusa
16:00 dolazak do autobusa odakle počinje transfer do Drniša
16:30 posjet Muzeju grada Drniša
18:00 povratak prema Splitu
19:30 dolazak u Split

NAPOMENA: U jutro 31.10.2021. mijenja se računanje vremena s ljetnog na zimsko vrijeme.
U 03.00 sati ujutro vrijeme se pomiče na 02:00 sata. Sunce izlazi oko 6:30.

OPIS IZLETA

Izlet je pripremio naš član društva Goran Ergović.

Od Splita do lokacije Lišnjak (Drniš) ima približno 75 kilometara u smjeru vožnje preko Kaštela, Labina, Nevesta i Žitnića. Polazna pozicija je početak planinarske staze pod južnom padinom Promine, nedaleko od sela Lišnjak. Planinarska staza prema Planinarskoj kući PROMINA dobro je markirana, a oznake su dobro vidljive i nedavno obnovljene. Staza vodi uz staro selo Čuline i presjeca nekoliko puta široku makadamsku cestu, a koja vodi od Drniša do Doma PROMINA, pa i Prominskog vrha Čavnovka.

Staza je lagana, uz dvije kratke dionice nešto strmijeg uspona u drugom dijelu uspona. Povoljno je napraviti prvu kratku stanku na odmorištu makadamske ceste (nakon 45 minuta hoda po laganoj stazi), a potom još jedan kraći zastanak uz izvor pitke vode „Mali točak“, prije navedenih strmijih dionica uspona.

Ukupno trajanje uspona procijenjeno je na 90 minuta hoda. Planinarska staza u drugom dijelu uspona neposredno prije Doma PROMINA prolazi kroz geološko nalazište Kozarina. Svi značajni dijelovi staze i lokacije dobro su popraćene edukativnim tablama (trasa biciklističke staze, uređena odmorišta, izvori pitke vode, geološko nalazište fosila i detalji planinarske staze).

Dom je s uređenim okolišem, izletnička lokacija s igralištem za djecu, vanjskim prostorom za sjedenje uz veliki kamin, natkrivenim stolom za goste na livadi i unutrašnjim dnevnim boravkom. Na gornjoj etaži doma su sobe za smještaj gostiju i noćenje, kuhinja je aktivna i dobro organizirana. Uz dom se nalazi i lokacija za najam bicikla, te je u svakom slučaju osim planinarske lokacije očito vrlo aktivna i lako dostupna izletnička lokacija.

Od Doma PROMINA do vrha Čavnovka vodi planinarska staza, uglavnom po makadamskoj cesti uz nekoliko markiranih prečica, cca 60 minuta hoda. Uspon na vrh Čavnovka na vrhu Promine je poželjni dio izleta.

Ručak je moguće organizirati u dogovoru s PD PROMINA, pa je opciju prehrane (ručka) u domu potrebno prethodno dogovoriti. Povratak s Doma PROMINA prema polaznom mjestu izleta (istom trasom) poželjno je započeti najkasnije u 14:30 sati, kako bismo imali dovoljno vremena posjetiti i Muzej grada Drniša. Iako je nedjelja i neradni dan za muzej, postoji opcija da se muzej otvori na naš grupni posjet.

Polazak prema Splitu planiran je za 18:00 i dolazak na lokaciju u Šibenskoj ulici oko 19:30 sati.

Prijave za izleta: u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2), utorkom od 17:00 do 21:00, srijedom 13 do 21h ili na telefon 021/ 394-365, mob. 091/509 95 41 ili mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Prijevoz: autobusom
Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka); ili u planinarskoj Kući Promina
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće, planin. i osobna iskaznica , mobitel, baterijska lampa.
Na izletu mogu sudjelovati samo članovi HPS-a sa plaćenom članarinom za 2021 godinu.
Težina: K1 – T1 (visinska razlika 550 m, bez upotrebe ruku i pomagala)
Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365 ili mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Glavni vodič: Gorana Gotovac, 095/828-1404

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima, te promjene dinamičkog plana ovisno o okolnostima, odnosno otkazivanju ture u slučaju nepovoljne vremenske prognoze.

Tehnička zahtjevnost: