Izlet kanjonom Čikole

Izlet kanjonom Čikole

Pozivamo Vas da nam se u nedjelju 25. travnja 2021. pridružite na izletu iznimno atraktivnom via ferratom postavljenom rubom kanjona Čikole kojom će nas provesti naš Rajko.

06:45 okupljanje na parkiralištu u Šibenskoj ulici

07:00h polazak automobilima; putem pauza za kavicu u Drnišu

Rijeka Čikola nema stalni površinski tok. Zimi i u proljeće nakon jakih kiša i topljenja snijegova na planinama Svilaji i Promini, pretvara se iz tihe rječice u divlju bujicu, a onda do ljeta opet gotovo potpuno presuši. Dvojni joj karakter očituje i njeno korito. Dok teče kroz Petrovo polje Čikola je mirna, tiha ravničarska rijeka, a sasvim je drugačija kad kod Drniša uđe u kanjon. Upravo ovaj potonji dio koji ćemo i posjetititi je zaštićen kao značajni krajobraz od 1965. g.
Staro hrvatsko ime za Čikolu je Poljšica, a današnji naziv dolazi s Osmanlijama koji su rijeku nazvali Čikojla.

9:30h dolazak na početak staze prema kanjonu Čikole
Via ferrata kanjonom Čikole u ukupnoj dužini od cca. 2 km je postavljena u listopadu 2016. g. od strane vrijednih članova šibenskog HPK Sv. Mihovil. Po cijeloj dužini se pružaju nevjerojatno slikoviti prizori kanjona ove krške ljepotice koja je najljepša upravo u ovo doba godine kad je Čikola puna vode. Stoga nećemo žuriti, već ćemo imati dosta pauza kako bi uživali u pogledu i napunili kartice foto-aparata.
Put nas vodi brojnim policama koje su mjestimice uske svega metar-dva, dok su pod našim nogama vertikale visoke i nekoliko desetaka metara, pa je nužan konstantan oprez i uredno korištenje opreme za kretanje ovakvom vrstom puteva. Za kretanje feratom je neophodno nošenje kacige te penjačkog pojasa sa Y setom za osiguravanje, a prethodno iskustvo u kretanju osiguranim planinarskim putovima je poželjno.

14:00h polazak prema... za ovaj drugi dio izleta naš Rajko sprema za vas iznenađenje u vidu dodatne ture.

19:00h dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom od 17 do 21 sata i srijedom od 13 do 21 sati ili na email: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Težina ture: K2 - T3
Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu
Potrebna oprema: izletnička- prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće, kaciga, rukavice te penjački pojas s Y setom za osiguravanje.
Prijevoz: automobilima
Informacije: u prostorijama Društva, na tel.021/394-365 ili kod glavnog vodiča.
Glavni vodič: Raif Parduzi 098/902-5875

Dio opreme (kacige i penjačke pojaseve) članovi HPD Mosor mogu iznajmiti u društvenoj oružarnici. Broj sudionika izleta je ograničen.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.

Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.

T4 - vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina) See Less

Radno vrijeme tajništva
utorak:   17:00 - 21:00