Izlet na Dugi otok, 20-21.04.2013.

Dugi_otoknajavaPozivamo Vas da nam se za vikend 20-21. travnja 2013. pridružite na planinarenju po prekrasnom Dugom otoku.

subota, 20.04.2013.

06.15 okupljanje na bus stanici Sukoišanska

06.30 polazak za Zadar

09.00 dolazak u Zadar

10.00 polazak brodom za Dugi otok / Sali

Premda je najveći vrh otoka visine tek 338m ovaj 45km dug otok, najudaljeniji otok Zadarskog arhipelaga, zaljubljenike prirode može itekako privući svojom nestvarnom  ljepotom i mirnoćom. Otok je bogat borovinom, maslinicima, poljima,  uvalama, otočićima, hridima, čak i jezerom. Od 12 mjesta najveće je Sali, odavnina poznato po ribarstvu i maslinarstvu. U blizini Salija nalazi se Botanički rezervat 100godišnjih maslina, te ulaz u Park prirode Telašćica.

11.15 dolazak u Sali (smještaj u apartman, mogućnost kupovine hrane)

12.00 polazak u Park prirode Telašćica

P.p. Telašćica status zaštićenog područja dobiva 1980 godine, a 1988 godine proglašena je Parkom prirode. Pod površinu od 70.km2 spada kopno, more,13otoka i otočića, te uvala dugačka 8 km. Uvala je izgleda 3 spojena jezera i od tud njeno srednjovjekovno ime Tilagus. P.p. obiluje endemskim vrstama biljaka i životinja, te je proglašen ornitološki značajnim područjem. U njemu ćemo još vidjeti rezervat magaraca, vidikovac Grpašćak na 161m visokoj stijeni nad morem, te prekrasne visoke hridi Stene od kojih zastaje dah. Zajedno  s jezerom Mir , Stene najčešće vidite na fotografijama Parka prirode.  Na stijenama je među rijetkim biljkama, sokolima, ugroženim crvenim koraljima, te zadnje pronađenom spužvom mesožderkom,  pronađena i endemična vrsta kopnenog puža. Dugootočka zaklopnica pronađena je samo na području Parka prirode.

Dugi_otok_02

17.00 jezero Mir

Jezero Mir je 900m dugo slano jezero. More u njega ulazi brojnim podzemnim prolazima, a smatra se da je jezerski mulj, čijim je dijelom prekriveno dno jezera, ljekovit.

Dugi_otok_01

20.00 povratak u Sali

nedjelja, 21.04.2013.

8.30 polazak za Malu Proversu

Mala Proversa je tjesnac  koji zajedno s otokom Katinom dijeli P.p. Telašćicu od Nacionalnog parka Kornati. Tjesnac je iskopan u Rimsko doba u sklopu Ville Rustice ciji temelji i dan danas postoje. Krajem 80-tih godina tjesnac se proširuje na 34 metra, te 5 metra dubine zbog mogućnosti prolaza. Svaki korak ugodne šetnje prema Maloj Proversi  otvara nam novi, predivni vidik.

11.30 dolazak do Male Proverse

14.30 dolazak u Sali ( slobodno vrijeme za razgledavanje mjesta )

17.50 katamaran za Zadar

18.35 dolazak u Zadar, te polazak za Split

22.00 dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu:  u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 19 - 21 sati,

Prehrana:  u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka)

Oprema:  izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće, planin. iskaznica, mobitel, čeona lampa, krema za zaštitu od UV zraka, kapa itd.

Smještaj:  privatni smještaj u mjestu Sali (apartmani)

Informacije:  - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365

Vođa izleta: -  Vanja Vuković 098/979-4523

Prednost imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta.

U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.  Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.