Izlet na Prenj, 16-17.03.2013.

Prenj2013najavaI ove godine za Vas organiziramo izlet na Prenj, najljepšu planinu Bosne Hercegovine, s usponom na najviši vrh Zelenu glavu (2155 m).

Dinamički program izleta:

subota, 16.03.2013.

06:45 - okupljanje na autobusnom okretištu Sukoišanska

07:00 – polazak prema Bosni i Hercegovini

10:00 – dolazak u Mostar, obilazak grada

Smješten na obalama rijeke Neretve Mostar je kulturno i gospodarsko središte Hercegovine, a ujedno i najveći grad u Hercegovini. Grad je ime dobio po čuvarima mostova (mostarima) na obalama rijeke Neretve. Ubraja se u jedan od najljepših gradova u Bosni i Hercegovini. U njemu se nalazi Stari most, koji se zajedno sa starim gradom od 2005. godine nalazi na popisu zaštićene kulturne baštine UNESCO-a.

Mostar_Old_Town_Panorama

12:00 – polazak prema Rujištu

13:00 – dolazak na Rujišta

Rujišta se nalaze na prijelazu između planina Prenj i Velež na nadmorskoj visini od 1050 m i poznato su izletište Mostaraca. Iznimno je bogato munikom, endemskim crnogoričnim drvetom, što mu daje osobitu draž.

13:30 – polazak prema Bijelim Vodama

17:00 – dolazak na Bijele Vode, večera i noćenje

Planinarski dom Bijele Vode nalazi se na 1450 m. Za planinare dom na Bijelim vodama predstavlja jednu od značajnih polaznih destinacija u planinarskim pohodima na Prenj, najizazovniju bosansko-hercegovačku planinu. Dom nije opskrbljen hranom i pićem, pa je potrebno donijeti sa sobom.

Bijele_Vode20

nedjelja, 17.03.2013.

06:00 – ustajanje i doručak

07:00 – polazak prema Zelenoj glavi

U pl. domu ostavljamo višak stvari, koji nam neće biti potreban na usponu (vreću za spavanje, suhu robu, višak hrane...) Tko ne želi nastaviti uspon može na livadama uokolo Doma uživati u zimskih radostima (izrada Snješka, grudanje, sanjkanje...)

12:00 - dolazak na Zelenu glavu, odmor

Zelena glava (2155 m) je najviši vrh veličanstvenog planinskog masiva, a svojim središnjim položajem u ovim svojevrsnim "Hercegovačkim Alpama", kako Prenj često nazivaju planinari, pruža nezaboravan pogled kako na cijeli masiv, na ostalih 9 vrhova iznad 2000 metara ove bez sumnje najljepše, najatraktivnije i najsurovije planine u Bosni i Hercegovini, tako i na planine koje ga okružuju Velež, Čvrsnicu, Bjelašnicu, Visočicu... Isto tako, pogled se pruža i na najvišu planinu u Bosni i Hercegovini – Maglić, a seže i do mora. Nasuprot vrha, odjeljen tek jednim sedlom preko kojeg se nekad pružao najveći ledenjak na tim prostorima, dužine 5-6 km, nalazi se još jedan prenjski dvijetisućnjak - Otiš (2098 m).

Prenj01

12:30 – silazak preko pl. doma "Bijele Vode" do Rujišta

17:30 – dolazak na Rujišta, rekapitualacija izleta uz pivo

18:30 – polazak prema Splitu

22:00 – dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 19 - 21 sati,

Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka)

Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, vreća za spavanje, zimska oprema (kaciga, dereze i cepin), hrana i piće, planin. iskaznica, mobitel, baterijska lampa, krema za zaštitu od UV zraka, kapa itd.

Smještaj: u planinarskom domu "Bijele Vode"

Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365

Vođa izleta: - Denis Vranješ 091/957-23-79

Vodiči: Denis Vranješ i Dalibor Bjelić

ZBOG PRELASKA GRANICE OBAVEZNO SA SOBOM PONIJETI VAŽEĆU PUTOVNICU ILI OSOBNU ISKAZNICU!

Prednost imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.

Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta.

U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča.

Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.