Izlet na Bjelašnicu, 26-27.05.2012.

Bjelasnica01Pozivamo Vas da nam se pridružite na izletu u čarobno Sarajevo i na olimpijsku ljepoticu Bjelašnicu koji će se u organizaciji HPD "Mosor" održati od 26. do 27. svibnja 2012.

Subota, 26.05.2012.

01:00h polazak prema Sarajevu

06:00h dolazak u Sarajevo

Baščaršija, Gazi Husrev-begova džamija, Gazi Husrev-begov bezistan, Morića han, Sahat kula, Latinska ćuprija, Inat kuća i još puno toga za vidjeti u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

sarajevo_bascarsija

09:00h polazak autobusom prema Bjelašnici

Bjelašnica pripada grupi planina sarajevske regije, a govoreći o njenom položaju često možemo čuti da je ona ono "i“ u Bosna i Hercegovina.

Na jugu graniči s Treskavicom od koje je odvojena dugim grebenom Hojte i Visočice od koje je većim dijelom odvojena dolinom rijeke Rakitnice. Na zapadu i jugozapadu od Prenja odvojena je dolinom rijeke Neretve na potezu ušće Rakitnice – Konjic. Sa sjeverozapada i zapada prema Bitovnji granicu čine doline rijeka Trešanice i Bijela.  Na sjeveroistoku prema Igmanu granica se poklapa s dolinom rijeke Presjenica.

Bjelasnica02

10:00h dolazak na skijaški centar Babin dol (1250 m)

10:30h uspon na Opservatoriju

13:00h dolazak na Opservatoriju (2067 m)

Još 1894. Austro-Ugarska monarhija je dala izgraditi na najvišem vrhu Bjelašnice meteorološku opservatoriju, pa je po njoj i sam vrh dobio ime. U prizemlju objekta je prostorija namijenjena za odmor planinara, a kod posade meteorološke stanice se mogu dobiti i knjiga posjetitelja i žig vrha.

Na vrhu je za potrebe organizacije XIV zimskih olimpijskih igara "Sarajevo ´84.“ Izgrađen objekt s trostrukom namjerom. Izlazna stanica trosjedne žičare, restoran i jedinstveni start za muški spust iz samog objekta na visini od 2067 m.

14:30h silazak preko Sitnika na Mrtvanjske stanare

18:30h dolazak do planinarskog doma „Stanari“, večera, noćenje

Planinarski dom "Stanari" (1585 m), izgrađen je 1949. godine. Dom je smješten u srcu Bjelašnice, na granici šume i pašnjaka, iznad katunskog sela Mrtvaje.Ispred doma se nalaze klupe sa kojih se pruža pogled na spomenute katune, pašnjake u okolini kao i na okolne vrhove koji okružuju dolinu. Posebno je upečatljiv pogled na Hranisavu.

Stanari01

Nedjelja, 27.05.2012.

07:00h ustajanje, doručak

08:00h uspon na Hranisavu

10:00h dolazak na Hranisavu (1965 m)

Iako nije najviši vrh Bjelašnice, u pitanju je jedan od najljepših vidikovaca u planini. S vrha se vidi cijeli niz planina, a posebno je lijep pogled na Prenj. U blizini vrha na istočnom kraju grebena je izgorjela istoimena planinarska kuća (1955 m).

11:00h povratak na "Stanare"

12:30h dolazak na "Stanare", ručak

13:30h silazak u Pazarić

16:30h dolazak u Pazarić (630 m) i povratak prema Splitu

22:00h dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 19 - 21 sati,

Prehrana: osigurana večera (fažol)  u pl. domu "Stanari"; ostali obroci u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka)

Oprema:  izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, vreća za spavanje, hrana i piće, planin. iskaznica, mobitel, baterijska lampa, krema za zaštitu od UV zraka, kapa itd.

Smještaj: u planinarskom domu “Stanari”

Težina: srednje-teško

Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365

Vodiči:

-  Denis Vranješ 091/957-23-79

-  Aleksandra Kuzmanić

ZBOG PRELASKA DRŽAVNE GRANICE OBAVEZNO SA SOBOM PONIJETI VAŽEĆU PUTOVNICU ILI OSOBNU ISKAZNICU!

Prednost imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.