Izlet Vilaja i Vlaška (staza zdravlja)

Vilaja 01Pozivamo Vas da nam se u nedjelju 02. veljače 2020. pridružite na izletu na Vilaju u trogirskom zaleđu s usponom na njenu najvišu točku, Crni vrh (739 m), te poučnom Stazom zdravlja na vrh brda Vlaška (440 m).

Vilaja: Prapatnica – Crni vrh – Ljubitovica
Vlaška: Staza zdravlja

08:00 polazak s parkirališta u Šibenskoj ulici (ispred HGSS-a)

Autobus će nas za 45 minuta kaštelanskom magistralom dovesti u selo Prapatnica u općini Seget. Gostionica ˝Zagora˝, sa prepoznatljivom reklamom – janjcem na ražnju, idealno je mjesto da se popije kava prije polaska.

09:30 polazak prema Crnom vrhu

Markacija započima upravo kod gostionice. Nakon desetak minuta hoda uskom asfaltnom cestom dolazimo u zaselak Bojići (nadmorska visina 430 m). Iz Bojića nas markirana kozja staza vodi prema vrhu Vilaje – Crnom vrhu (n.v. 738 m). Staza prolazi kroz kamenjar obrastao rijetkom makijom i niskim raslinjem.

11:00 dolazak na Crni Vrh

Vilaja je planina smještena u Trogirskom zaleđu, čiji sjeverni obronci sežu do poznate stare ceste preko Boraje. Okružena je živopisnim zagorskim selima: Bristivica na jugu, Prapatnica na istoku i Ljubitovica na sjeveru, dok se na zapadu spaja sa obroncima druge zagorske planine – Boraje. Na istočnoj strani, cesta Seget – Boraja dijeli Vilaju od Labinštice. Vrhovi Vilaje su, od zapada prema istoku: Bulina greda (648 m), Metlica (719 m), Crni vrh (738 m) i Sirišćak (705 m).

Nakon kraćeg zadržavanja na vrhu, produžit ćemo grebenom prema zapadu. Tamo ćemo u zavjetrini naći mjesto za odmor, marendu.

12:00 polazak prema Ljubitovici

Ljubitovica – selo poznato po luku šarcu i festivalu luka.

Staza koja od Crnog vrha vodi prema selu Ljubitovici nije markirana, nego ugažena i na nekim mjestima slabo vidljiva. Na sjevernim padinama Vilaje vegetacija postaje gušća, prolazimo kroz gustu makiju i grabovu šumu. Zato treba hodati u koloni i paziti da se dio grupe ne odvoji i zaostane. Staza će nas za sat i 15 minuta hoda dovesti do ljubitovičkog zaseoka Brnadići (n.v. 440 m).

14:00 polazak autobusom prema Gornjem Segetu

Nakon kraćeg zadržavanja u selu, ponovo ulazimo u autobus (čekat će nas na autobusnoj stanici nedaleko od gostionice ˝Laufer˝) i vozimo se desetak kilometara prema jugu, do gornjosegetskog zaseoka Ćarije, točnije do skretanja na makadamski odvojak (n.v. 290 m) koji vodi prema vrhu brda Vlaška (n.v. 440 m). Tamo su trogirski planinari uredili poučnu stazu i nazvali je ˝Staza zdravlja˝. Do vrha brda se dolazi za pola sata laganog uspona, a sa njega se pruža prekrasan vidik na Trogirski zaljev, Zaljev Marina, te otoke Čiovo, Šoltu, Mali i Veliki Drvenik.

Vilaja 02

15:30 Silazak sa Vlaške i povratak u Split

Time je naš nedjeljni izlet priveden kraju. Kad počne padati mrak, vraćamo se u Split.

Prijave za izlet: u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2), utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do22h, te petkom od 10 - 14h
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365,
Oprema: gojzerice, odjeća primjerena vremenskoj prognozi, hrana i piće, mobitel, baterijska lampa.
Vodič: Ivica Sorić 091/430-5872.
Težina: K2–T1
Trajanje: 4 sata hoda (bez odmora)
Visinska razlika: cca 480 metara uspona, 450 m silaska

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.

Radno vrijeme tajništva
sri: 13:00 - 21:00