Drevnim stazama Imotske krajine, 9.12.2018.

Lokvicicka2013malaPozivamo Vas da nam se u nedjelju 9. prosinca pridružite na tradicionalnom izletu Imotskom krajinom, a ovom ćemo prilikom obići prekrasna Lokvičićka jezera te Crveno i Modro jezero.

07:00 Polazak ispred HGSS-a u Šibenskoj ulici 41, Split

08:30 Dolazak u Dolića Dragu

U Dolića Dragi će nas dočekati naš prijatelj Veljko Ujević, predsjednik HPD "Imotski", te nam se pridružiti u ulozi domaćina.

09:30 Polazak na kružnu turu oko Lokvičićkih jezera

Imotska krajina obiluju jezerima i vrtačama.  Međutim, dok za Modro i Crveno jezero gotovo svatko zna, mnoga druga su gotovo nepoznata. U općini Lokvičići, sastavljenoj od pet sela nalaze se čak tri takva jezera. Najveće među ovim jezerima je Galipovac koji se smjestio uz najsjeverniju točku Imotskog polja. Jugozapadno od Galipovca nalazi se Knezovića jezero, ponikva izuzetno strma i nepristupačna s bilo koje strane, te se po nepristupačnosti, ali i sličnosti može mjeriti s Crvenim jezerom. Lokvičićko (Mamića) jezero posljednje je u tom nizu, također na rubu Imotskog polja.  Nešto je pristupačnije, pa ljeti u njemu ima i kupača.Ta tri jezera, zajedno s Prološkim koje je nasuprot i Imotskim poljem koje je na tom području veći dio godine pod vodom, pa se stoga  i zove Blato, tvori jedinstvenu cjelinu.

Lokvicicka201308

14:00 Polazak prema Crvenom i Modrom jezeru

Autobusom ćemo se uputiti do Crvenog jezera i napraviti šetnju do Modrog jezera i centra Imotskog.

Prema morfološkoj klasifikaciji Crveno jezero je najdublja jama Dinarskog krša koja je do polovice ispunjena vodom, i jedna je od najdubljih stalno potopljenih speleoloških jama u svijetu. Jezero je zaštićeno 1964. godine, a cijelo područje sjeverno od grada Imotskog zaštićeno je 1971. godine kao značajan krajobraz koji obuhvaća Modro i Crveno jezero kao spomenike prirode te veći kompleks zemljišta pošumljenoga crnim borom. Modro jezero nalazi se na rubu grada, u grotlu dubokom 300 -500 m. Do vode postoji pristupni put koji vodi gotovo do samog dna. Gradom dominira tvrđava Topana koja se smjestila uz obronke Modrog jezera. Tvrđava je nastala u 10. stoljeću.

Lokvicicka201302

16:00 Dolazak u Imotski

17:00 Polazak prema Splitu

18:30 Dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 8 do 12 sati

Prijevoz: autobus

Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu

Težina ture: lagana (K1-T1)

Potrebna oprema: izletnička- prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće

Informacije: u prostorijama društva, na tel. 021/394-365 i na mob. 098/162 05 50 Aleksandra Kuzmanić

Vodič: Aleksandra Kuzmanić

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni sa cjelovitom uplatom izleta.

Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na istom, da izletu pristupa na osobnu odgovornost te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Na izlet nije dopušten dolazak osobnim automobilima.

Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.