Izlet na Žirje, 2.9.2018.

Žirje 03Najudaljeniji od svih šibenskih otoka i sa svojom površinom najveći od svih otoka u Šibenskom arhipelagu. Žirje je bogato ostacima antičkih i ilirskih građevina.

06:15 okupljanje na Sukoišanskoj
06:30 polazak prema Zablaću
08:15 početak obilaska šetnice kanalom sv. Ante

Šibenski kanal sv. Ante, jedan je od najljepših dijelova Jadranske obale i najraskošnijih pomorskih ulaza u grad. Uz prirodne ljepote uočljive na prvi pogled i prekrasan panoramski pogled na Šibenik, šibenski arhipelag i tvrđavu sv. Nikole, kanal krije brojne kulturne i prirodne vrijednosti.
Najupečatljivija je svakako tvrđava sv. Nikole, jedan od najznačajnijih fortifikacijskih spomenika na hrvatskom dijelu Jadrana.Tvrđava je služila za nadgledanje kanala sv. Ante, jedinog pomorskog ulaza u Šibenik. Projektirali su je mletački arhitekti te je dovršena sredinom 16. stoljeća. Iako se radi o moćnoj utvrdi, zapravo nikada nije korištena u vojne svrhe. Je li to bilo zbog njene impozantnosti i straha koji je tjerala u kosti neprijateljima ili nečega drugoga.

10:30 polazak prema Šibeniku
11:30 polazak broda za otok Žirje
(tokom plovidbe prolazit ćemo u blizini otoka Zlarin, Obonjan (Otok mladosti-izgradili su ga izviđači koji su iz divljeg otoka pretvorili otok za ljetovanje sagradivši spremišta za vodu, amfiteatar, iglališta i spremišta za šatorski tip ljetovanja), otok Kaprije

13:10 dolazak na Žirje i polazak prema predjelu Samograd
14:00 dolazak na kompleks bunja - suhozida (zaštićeno kuturno dobro)

Jedina petoprostorna bunja Stari stan u predjelu Samograd je preventivno zaštićena 1998. godine (to je bila prva zaštita jedne suhozidne građevine u Hrvatskoj), a 2008. godine trajno
Kompleks bunja na Žirju čine nepravilno svođena višeprostorna kamena građevina Stari stan, izduženi Novi stan, nepravilno svođena cisterna i još dvije neobrađenog vapnenaca. Na krovištu je bio i grubi sunčani sat.

14:30 polazak na uspon na Kapić (131 m)

Najviši vrh otoka je Kapić (131 m) na kojem je očuvan kružni bedem prethistorijskog zbježišta.

Žirje 02

15:30 dolazak na vrh i odmor

16:00 polazak prema Gradini

Nad valom Stupice je Gradina, stara utvrda, koju zovu Vela stupica. S nje se nadaleko pruža pogled po moru.
Bizantska utvrda iz 6. stoljeća.Širine preko 100 , s 5 kula i dvostrukim bedemom, te izvorom žive vode u jami Golubinjači. Sagradila ju je ilirska kraljica Teuta.

17:00 dolazak na Gradinu
Spuštanje s Gradine do otoka Škrovadica,
On je otočić samo za vrijeme plime. Kad je oseka spaja se s kopnom i postaje poluotok. Kupanje po želji. Na otočiću pokušat ćemo napravit milenijsku fotografiju, nadamo se oseci :)

Žirje 01

18:00 polazak prema uvali Stupica i odmor (konoba opskrbljena pičem)
19:00 polazak natrag dijelom istim putem, a dijelom se spuštamo u uvalu Koromašna
21:00 polazak broda za Šibenik
22:40 dolazak u Šibenik
23:50 očekivani dolazak u Split

Prijave za izlet: na email Društva Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript a od 16.08. prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 08 do 12h.
Prehrana: u vlastitom aranžmanu
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi (zaštita za sunce),planinarska obuča, dovoljno tekučine, terenska hrana i piće, osobna i planinarska iskaznica, mobitel, baterijska lampa;
Prijevoz: autobusom
Težina: K1 – T1
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Vedrana Dobra, mob: 0915099541

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.