Izlet na Brač, 20.-21.05.2017.

Brač 14Pozivamo vas da nam se za vikend od 20. do 21.05.2017. pridružite na izletu po otoku Braču s usponom na naš najviši otočni vrh.

SUBOTA, 20.05.2017.
08:30 Okupljanje u trajektnoj luci
09:00 Polazak trajekta za Supetar
10:00 Dolazak u Supetar i polazak busom za Pustinju Blace
11:00 početak pješačenja i posjet samostanu  Blace

image007

15:00 Polazak prema najvećem  vrhu otoka Brača- Vidovoj gori

image008

18:00 dolazak na Vidovu goru 778 m (Vidova gora je najviši vrh jadranskog otočja. Na vrhu stoje 12 m visok monumentalan križ od bijeloga bračkog kamena. Bliža okolica vrha staro je kultno mjesto, a u ostacima dvostrukog obrambenog zida naslućuje se stara ilirska gradina. Vrh se naziva i Vidovica, Sveti Vid, Sutvid po starohrvatskoj kapeli čiji se ostaci nalaze stotinjak metara od vrha. Vidik s vrha pruža se na južnu obalu otoka sa zelenim pojasom oko Bola. Pogled osobito privlači Zlatni rat, uzak pješčani rt što se poput šiljka usijeca više od 600 m u morsko plavetnilo.)

Brač 08

20:00 Dolazak u nekad čuveno pastirsko staništu Gažul i smještaj u planinarsku kućicu 574 m (Gažul je pastirsko naselje s kamenim kučicama i torovima za stoku u izvornom okolišu bračkih pastirskih stanova na ovoj visoravni. Dio koji se zove „Bežmeka stan“ je pod zaštitom Ministarstva kulture. )

Brač 05

20:30 Organizirana večera u poljoprivrednom eko gospopdarstvu (aperitiv i domaći brački gulaš)

Brač 06

23:00 Odlazak na spavanje

NEDJELJA, 21.05.2017.
07:00 Buđenje,doručak, pakiranje stvari
08:30 Polazak  prema Dolu
12:30 Dolazak u Dol (preko crkve sv.Mihovila)
Tipično dalmatinsko naselje, Dol  je skladan spoj netaknute prirode i ljudskog stvaralaštva. U mjestu se nalazi lijepa crkva Blažene Djevice Marije sa renesansnim pročeljem, dok se iznad samog mjesta  nižu mnoge starohrvatske crkvice, od kojih se posebno ističe crkvica Sv. Petra u kojoj je sačuvano najstarije crkveno zvono na otoku Braču. U današnje doba, mjesto koje je nekad vrvilo životom, većinom je napušteno.

Brač 01

13:30 Dolazak u Postira (šetnja  i razgled mjesta, kava, kupanje)
Postira su maleno mjesto smješteno na sjevernoj strani otoka Brača pod imenom Postirna (od lat. pastura - pašnjak) prvi put spominje 1347. Među kamenimm kućama nekadašnjih bračkih veleposjednika u luci, ističe se kaštel Lazarić, renesansnog zabata, proviđen humanističkim citatima religioznog sadržaja. U Postirima se rodio veliki hrvatski pjesnik Vladimir Nazor (1876. – 1949.). Župna crkva sv. Ivana Krstitelja građena je sredinom XVI. St., barokizirana s masivnom apsidom proviđenom puškarnicama, a preoblikovana 1873. godine.

image009

17:00 Busom odlazimo iz Postira ka Supetru
18:00 Dolazak u Supetar(Polazak trajekta za Split)

Prijave za izlet uz uplatu:u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 08 do 12h.
Prehrana: u vlastitom aranžmanu - iz ruksaka; u subotu organizirana večera
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, terenska hrana i piće, osobna i planinarska iskaznica, mobitel, baterijska lampa, kabanica

Noćenje: planinarska kuća "Gažul"

Prijevoz: trajekt i autobus
TežinaK1 - T1

Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Jagoda Mach 098/951-5475

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.