Izlet na Plitvice, 04.03.2012.

NP Plitvička jezera površinom je najveći (294,82 km²) od osam NP u Hrvatskoj. Područje Plitvičkih jezera proglašeno je NP 1949. godine i to je najstariji NP u Hrvatskoj. Uvršten je u popis svjetske prirodne baštine UNESCO-a. Park predstavlja fenomen krške hidrografije. Jezera su poznata po sedrenim slapištima i stalnom biodinamičkom procesu rasta sedre u specifičnim eko-hidrološkim uvjetima.

07:15 h okupljanje na autobusnoj postaji u Sukoišanskoj ulici

07:30 h polazak autobusa

09:30 h pauza za jutarnju kavu

11:30 h dolazak na Plitvice

- Šira zona NP skriva bogata šumska i livadna staništa s raznolikim i mnogobrojnim vrstama biljaka i životinja. Najveći dio šumskih zajednica obuhvaćaju zajednice bukve i jele. Posebno se ističe bukovo-jelova prašuma Čorkova uvala, jedna od najljepših u Europi. O bogatstvu flore govori, do sada poznatih 1267 biljnih vrsta, od kojih je 75 endema, te čak 55 različitih vrsta orhideja.
- Jedan od prvih istraživača toga prirodnog fenomena, akademik Ivo Pevalek, još je davne 1937. godine rekao: „Vode, jezera, slapova i šuma ima i drugdje, ali Plitvička jezera su samo jedna. Morate ih vidjeti.“

17:30 h polazak za Split

21:00 h povratak u Split

Prijave uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom, od 19-21 sati,

Prehrana: u vlastitom aranžmanu - iz ruksaka,

Oprema: izletnička - odjeća prilagođena vremenskoj prognozi, planin. iskaznica, mobitel,

Informacije:
- u prostorijama Društva i na telefon 021 / 394-365,
- vodiči Božidar Balaš 095/8273603 i Miro Duvančić 099/6850628

Prednost imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.