Živa voda i raskošno zelenilo

ziva-voda-i-raskosno-zelenilo

Pozivamo Vas da nam se u nedjelju 20. rujna 2020. pridružite na izletu na rijeku Krupu. Ovaj izlet je zamišljen kao hod od ušća Krupe u Zrmanju do ušća Krnjeze u Krupu prateći kanjon Krupe uzvodno. Krupa je pritoka Zrmanje koja se u nju ulijeva već nakon desetak kilometara. Na tome je putu izradila lijep kanjon u kojem mi planiramo zajednički uživati. I sama Krupa ima svoje pritoke, a najveći je Krnjeza, konačan cilj našega obilaska ove prelijepe prirodne igre voda. Vodostaj Krupe znatno varira ovisno o otapanju snjegova i količini oborina na području Like. Ipak, dobar dio godine moguće je hodati uz njen tok gdje je uređena planinarska staza.

05:45h okupljanje na parkiralištu u Šibenskoj ulici;

06:00h polazak prema Golubiću

09:30h dolazak u Golubić
Iz sela Golubić spustit ćemo se stazom koja se zove Vratolom. Kao što i samo ime ukazuje staza je poprilično strma pa preporučamo planinarske štapove. Po silasku do vode prošetat ćemo do slapa Visoki buk na Zrmanji, a zatim nizvodni pravac zamijeniti onim uzvodnim, uz tok Krupe.

11:30 dolazak podno Babinog grada i kratka pauza
Kratku pauzu iskoristit ćemo za marendu i uživanje u slapovima Krupe na koje na ovome mjestu nailazimo - Babin slap i Dragičevića buk.

12:00h nastavak hodanja uz Krupu

14:00h dolazak do Kudinog mosta
Kudin most nikoga ne bi trebao ostaviti ravnodušnim i to iz više razloga. Počevši od njegovoga izgleda, tj. građevinskoga rješenja, ovo je suhozidni most koji se sastoji od 12 lukova i sigurno će probuditi fotografa u vama. Nadalje, smješten je tik uz Deveterac, riječnu prepreku koja se sastoji od devet sedrenih kaskada s velikim slapom. Napokon, ali ne manje važno, prema legendi ga je izgradio zaljubljeni Kude, kako bi lakše posjećivao izabranicu svog srca na drugoj obali. Priču ćete lako pronaći i sami pa očekujemo da nam je netko od sudionika izleta lijepo, s puno duše ispriča na licu mjesta.

U blizini Kudinoga mosta moguće se i okupati pa budite spremni i za to.

15:30h nastavak puta prema Krnjezi

Na putu od Kudinog mosta prema ušću Krnjeze u Krupu nalazi se kratka dionica puta osiguranoga sajlama i klinovima. Ova dionica nalazi se tik iznad vode Krupe i planinarima ne predstavlja ozbiljnu prepreku. Ukoliko netko ipak ne bude želio prolaziti ovim putem povratak do Golubića moguć je i izravno s Kudinoga mosta. Ove detalje dogovarat ćemo na licu mjesta.

16:15h dolazak na ušće Krnjeze u Krupu
Iako je tok Krnjeze dug samo 600 metara ona je na tako kratkom putu izdubila kanjon dubine 300 metara. Sami izvor Krnjeze dubok je 106 metara i time se ubraja među deset najdubljih krških izvora u Hrvatskoj. Nakon kratkoga predaha krećemo kružnom stazom natrag u Golubić.

17:45h dolazak u Golubić i ukrcaj u autobus
Za kraj izleta vodimo vas u Muškovce, u izletište na Zrmanji uz slap imena Berberov buk. Na ovome mjestu nalazi se restoran u kojemu se možemo „nagraditi“ prema vlastitim željama.

20:00h polazak prema Splitu;

22:30h dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, srijedom od 13 - 21 sati ili na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript , uplate su moguće i na iban društva uz obaveznu prethodnu najavu na email.

Prehrana: u vlastitom aranžmanu
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, zaštita od sunca, voda. Ponesite i neku obuću s kojom je moguće zagaziti kroz vodu.
Težina: K1 – T1
Prijevoz: autobus s ograničenim brojem sudionika i uz poštivanje epidemioloških mjera (obavezne maske).
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365, 0915099541
Glavni vodič: Sanja Marinov
Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. U slučaju odustajanja uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu. Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.

T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - viaferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)

Radno vrijeme tajništva
sri: 13:00 - 21:00