Lokva, Sveti Vid, Svinišće, Radmanove Mlinice

Pridružite nam se u nedjelju 01.12.2019. g na izletu na Omišku Dinaru gdje će nas Suri provesti do crkvice sv. Vida na prijevoju Omiške Dinare, živopisnog mjesta Svinišće, te dalje prema Radmanovim Milicama.

lokva-sveti-vid-svinisce-radmanove-mlinice

07:30 polazak s parkirališta u Šibenskoj ulici (ispred HGSS-a)

Za sat vremena vožnje stižemo preko Omiša u Lokvu. Autobus će nas iskrcati 500 m od središta sela, nedaleko od crkve Gospe od uznesenja (nadmorska visina 250 m). Selo Lokva, odnosno njegov najstariji zaselak Gorica, prvi put se spominje u prvoj polovici 13. stoljeća, kada se u njega iz Bosne doselilo sedam plemena plemenitih Ugrčića. Selo danas broji dvjestotinjak žitelja.

09:30 polazak iz Lokve prema svetom Vidu

Uskom asfaltnom cestom za 15 minuta dolazimo do zaseoka Gorica (n.v. 340 m). Možemo zastati da razgledamo staro groblje i crkvicu Svetog Kuzme i Damjana. U Gorici ćemo naći putokaz koji označava početak markirane planinarske staze, zapravo zidanog kolskog puta koji vodi prema crkvici Svetog Vida na Grebenu Omiške Dinare. Do crkvice ima nešto više od 1 sat strmog uspona.

11:30 dolazak do crkvice Svetog Vida

Crkvica je smještena na prijevoju Omiške Dinare (n.v. 630 m) između uzvisina Murvice na zapadu i Babe na istoku. Sagrađena je vjerovatno u 13. ili 14. stoljeću. Papa Benedikt XIV odredio je 1750. godine potpuni oprost grijeha svim hodočasnicima koji posjete ovu crkvu u pravoj vjeri.

„Sveti Vid živio je u 3. stoljeću na otoku Siciliji. Još kao dječak morao je zbog vjere pobjeći u daleku Lukaniju. Uhvaćen kao kršćanin odveden je u Rim, gdje je činio čudesa, među kojima i čudesno ozdravljenje opsjednutog careva sina. Unatoč tomu, osuđen je na smrt i bačen u kotao vrelog ulja. Mladenački lik sv. Vida u kotlu najučestaliji je njegov ikonografski motiv. Kult Sv. Vida zahvatio je slavenske zemlje gdje je zbog sličnosti imena nadomjestio stari slavenski poganski kult Sventovida. Stoga su mu crkve u pravilu sagrađene na uzvisinama, odakle Sv. Vid "sve vidi". Zazivaju ga u pomoć padavičari, histerici, opsjednuti. Njegova se zaštita moli za vrijeme grmljavine, nevremena, požara, neplodnosti i jalovosti. Kao svoga zaštitnika slave ga apotekari, pivari, gostioničari, podrumari, kazandžije, vinogradari, glumci. Preporučuju mu se i ljudi slabog sluha i vida.“

Od crkvice prema zapadu vodi markirana staza koja vodi do planinarskog skloništa Imber, ispod najvišeg vrha Omiške Dinare – Kula (864 m). Mi nećemo nastaviti tim putem, nego ćemo produžiti stazom koja se prema sjeveru spušta u selo Svinišće. U donjem dijelu je strma i ima sipara, pa treba hodati vrlo pažljivo. Nakon nešto više od sat hoda prelazimo preko potoka u predjelu Plužine (n.v. 250 m) te se još desetak minuta penjemo stazom kroz sviniško polje do zaseoka Mušci (n.v. 290 m).

13:30 dolazak u Svinišće

Svinišće je staro, živopisno selo od dvjestotinjak stanovnika, smješteno između Omiške Dinare i kanjona Cetine. Prvi put se spominje 1315. u povelji hrvatskog kneza Juraja Šubića iz Klisa koji „priznaje Breljanima, Svinišćanima i Kučićanima povlastice kao i ostalim pripadnicima omiške komune“.
U Mušcima ćemo naći mjesto za odmor i ručak, a možemo prošetati i kroz ostale sviniške zaseoke, svi su u krugu od 15 minuta hoda – Orline, Tafre, Brstilo, Modriš, Čaglji, Brzovići, Jurjevići.

15:00 polazak prema Radmanovim mlinicama

Krećemo uskom asfaltnom cestom koja vodi preko zaseoka Modriš, a zatim kroz hrastovu šumu. Za 20 minuta dolazimo do ˝glavne˝ ceste Podašpilje – Kučići. Nakon 5 minuta od ceste se odvaja dobro uređena staza kroz gustu šumu, malim kanjonom potoka Dvornice. Na pola staze je betonski mostić preko potoka. Staza se sa nadmorske visine 220 m spušta na visinu od 20 m, na mjesto Mirice, gdje se potok ulijeva u Cetinu. Na tom mjestu (10 minuta hoda od Radmanovih mlinica) je most preko potoka i malo proširenje na kojem će nas čekati autobus za Split.

16:30 Dolazak u Radmanove mlinice i povratak autobusom prema Splitu.

...naravno, uz poštivanje starog dobrog običaja da se izlet završi sa toplim čajem ili hladnim pivom u Kaštelu Slanici ili u Omišu.

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 10 do 14 sati
Prijevoz: autobus
Prehrana: u vlastitom aranžmanu
Težina: K2–T1
Trajanje: 3,5 sata hoda (bez odmora)
Visinska razlika: cca 400 metara uspona, 600 m silaska (računam samo put u Rodiće)
Oprema: baterijska lampa, dobra obuća planinarska iskaznica, hrana i piće...
Informacije: u prostorijama Društva, na tel. 021/394-365
Glavni vodič: Ivica Sorić 091/430-5872.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.

Radno vrijeme tajništva
uto - čet: 18:00 - 22:00