Izlet na otok Hvar

Pozivamo Vas da nam se za vikend od 26. do 27. listopada pridružite na izletu po sunčanom otoku Hvaru s noćenjem u slikovitom Velom Grablju, usponom na najviši vrh otoka, 626 m visokog Sv. Nikolu i spustom u Sv. Nedilju do koje ćemo proći pored impresivnih vinograda.

hvar

hvar 01

hvar 02

hvar 03

hvar 04

DINAMIČKI PLAN IZLETA

SUBOTA 26.10.2019.g.
08.15h- okupljanje na gatu sv. Petra u trajektnoj luci
08.30h- polazak trajekta za Stari Grad na otoku Hvaru
10.30h- dolazak u Stari Grad, pauza za kupnju namirnica
11.00h- polazak prema Velom Grablju
14.00h- dolazak u Velo Grablje, smjestaj u "Domu sanjara" i pauza za ručak (iz rusaka)
15.30h- obilazak Velog Grablja

Selo Velo Grablje nalazi se na desetak kilometara udaljenosti, starom i novom cestom, od grada Hvara kojem administrativno pripada. Kao i sela Zoraće i Malo Grablje upotpunjuje okoliš grada Hvara ostvarujući specifični ruralni ugođaj ovog dijela otoka. Selo je nastalo u 15. stoljeću, a na svom području ima sačuvane arheološke i kulturno-povijesne spomenike od pretpovijesti do novog vijeka. Crkvica Sv. Vid je lijepo sačuvani primjerak starohrvatske arhitekture 9.-12. stoljeća, a župna crkva Sv. Kuzme i Damjana u današnjem je obliku izgrađena 1886.g. na mjestu prijašnje iz 16. stoljeća. Sa lijepim zidnim slikama iz 1913.-1914.g. jedna je od najljepših seoskih crkava u hvarskoj biskupiji. Sveti Kuzma i Damjan su ujedno zaštitnici mjesta za čijeg blagdana 26. rujna bude velika svečanost.
Iako je danas, zbog povijesnih prilika, selo skoro u potpunosti napušteno mnogi Grabljani svakodnevno dolaze u mjesto, obrađuju polja, slave svetu misu i druže se. Tako postoje boćarski klub «Levanda» i nogometni klub «Levanda» koji postižu izvrsne rezultate u natjecanjima, zatim Poljoprivredna zadruga, osnovana još 1892.g. kao "Ruzmarinska zadruga" i to prva na otoku, sa zanimljivom tradicijom proizvodnje eteričnih ulja od lavande i ruzmarina te dobrog maslinovog ulja i meda od ruzmarina, lavande, vrijesa i kadulje. Grabljani još uz Mjesni odbor i udrugu «Pjover» nastoje na čuvanju identiteta mjesta i njegovoj revitalizaciji.
(izvor: www.pjover.com)

16.30h- slobodno vrijeme do zajedničke večere (gulaš od divljači)

NEDJELJA 27.10.2019.g.
07.00h- buđenje i doručak
08.00h- polazak prema vrhu Sv. Nikola
11.00h- dolazak na vrh, pauza za odmor i marendu

Sveti Nikola je treći najviši otočni vrh u Hrvatskoj. Na vrhu se nalazi kapela sv. Nikole iz 15. stoljeća i veliki kameni križ. Sv. Nikola je zaštitnik putnika i pomoraca pa je u njegovu čast sagrađena ova crkvica s mjesta gdje se najbolje vide kopneni i pomorski putovi. Iz dostupnih dokumenata može se pročitati da su crkvu sagradili mještani Vrbanja i Svirača, a u njenoj izgradnji su sudjelovali i mještani Vrbovske. Nekoliko puta ju je uništio udar groma, ali svaki put je obnovljena. S vrha se pruža predivan pogled na južne padine otoka, položeniju sjevernu stranu i okolne otoke.

12.00h- polazak prema Sv. Nedilji

Selo Sveta Nedilja se smjestilo na južnoj obali otoka Hvara, ispod najvišeg vrha otoka. Ovo slikovito mjesto uz more poznato je po proizvodnji najboljih hvarskih crnih vina koja svoju kvalitetu mogu zahvaliti gotovo savršenom geografskom položaju, blagodatima hvarske klime, te svakako vrijednim rukama hvarskih težaka koji neumorno obrađuju brojne vinograde na strmim i ponegdje teško pristupačnim obroncima južne obale Hvara. Selo se sastoji od dviju cjelina: stari dio s izgrađenim kamenim kućama čini tipično dalmatinsko selo s uskim ulicama i arhitekturom, dok je novi dio smješten uz more i uglavnom se koristi za turističke namjene.

Iznad Sv. Nedilje nalazi se špilja impresivne unutrašnjosti koja je bila naseljena još u doba neolitika. U toj špilji Augustinci su sagradili samostan i malu crkvu u 15. stoljeću. Oni su napustili samostan 1787. godine, a crkva je ostala u upotrebi do 1823., kada je završena nova u mjestu. Od samostana su do danas ostali sačuvani samo ostaci, dok je crkva sačuvana u cijelosti. Posjetitelji mogu jednostavno doći do špilje, a ispred nje se pruža veličanstven pogled na Svetu Nedjelju, otok Korčulu i otvoreno more. Nova crkva je posvećena sv. Spiridonu, zaštitniku Svete Nedjelje, koji se slavi 14. prosinca. U ovoj crkvi nalazi se oltarna slika Sv. Jerolim u pustinji slikara Baldassara d'Anne (1572-1646), a u kapeli na groblju Raspeće Jurja Plančića iz 1924., poznatog hrvatskog slikara (1899-1930).

15.00h- polazak kombijima prema trajektnoj luci, slobodno vrijeme do polaska trajekta
17.30h- polazak trajekta za Split
19.30h- dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22h te petkom od 10 do 14h.
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Prijevoz: trajektom i kombi vozilom
Oprema: gojzerice, odjeća primjerena vremenskoj prognozi, planinarski štapovi, čeona lampa, hrana i piće, mobitel, članska iskazinica.
* „Dom sanjara“ je nedavno uređena kuća sa krevetima na kat i sanitarnim čvorom. Kapacitet kuće je 25 osoba, a u prizemlju se nalazi prostrana konoba za druženje. Nije potrebno nositi vreće za spvanje.
Težina izeta: K2 - T1
Glavni vodič: Ivana Radonić (095/5326885)

Donaciju za izlet je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

T4 - vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina

Radno vrijeme tajništva
uto - čet: 18:00 - 22:00