Izlet na Obalj 1890 mnv i Drstva 1808 mnv

"Kod dvaju susjeda na procjenu pogleda"

bjelasnica-i-visocica

Da nam sarajevskih planina nikada nije dosta to je već dobro znano. Da volimo Sarajevo, poznato je i to.
A činjenica jest da već dugo tamo nismo bili. Pa krenimo redom. Da vidimo što u jedan malecki vikend možemo nagurati. Odabir je pao na šetnju zabjelašničkim krajem u subotu i uspon na jedan od vrhova Visočice, Drstva, za nedjelju. Sve ćemo začiniti još i redom Sarajeva. Polazak je planiran već za petak pa dobro isplanirajte svoje obaveze i nastojte „zaključati“ sve poslove već do 15.00.

petak, 05. srpnja 2019.

16:00 - polazak prema Sarajevu s parkirališta u Šibenskoj ulici pokraj HGSS-a
22:00 - dolazak u Sarajevo i smještaj u hotelu s 3 zvjezdice (600 m od Baščaršije)

subota, 06. srpnja 2019.

06:00 - ustajanje, doručak
07:00 - polazak autobusom do polazišne točke kružne ture Umoljani – Obalj - Umoljani
08:00 - polazak na turu

Turu započinjemo usponom do zabjelašničkog sela Umoljani (1350 mnv). Nastavljamo dalje prema vrhu Obalj uz priče i legende kojih u ovome kraju nikako ne nedostaje.

11.00 dolazak na vrh Obalj i zasluženi odmor

S vrha Obalj pred nama će kao na dlanu stajati Visočica od koje će nas dijeliti „samo“ vrtoglavi ponor Rakitnice. Mi ćemo pak stajati na sigurnom, oblom Oblju okruženi prvim naznakama borovnica.

12:00 - dolazak u selo Lukomir, pauza i obilazak

Selo Lukomir nosi laskavu titulu posljednjeg autentičnog planinskog sela u Bosni i Hercegovini. U selu su i danas prisutni elementi staroga načina života iako je i ovdje stigao dah modernoga doba. Ipak, selo je zadržalo tradicionalnu arhitekturu jer su ga zaobišla ratna razaranja. Također, moguće je kupiti i unikatne rukotvorine pravljene od vune s tradicionalnim folklornim motivima i šarama.

12:30 - početak povratka prema Umoljanima, kružno

Na povratku pratimo desni rub kanjona Rakitnice, visoko nad njom. Cijelim putem preko Rakitnice pogled će nam se dobacivati do vrhova Visočice, pa tako i na vrh Drstva na koji planiramo u nedjelju.

16:00 - povratak u Umoljane
16:30 - silazak na cestu i ukrcaj u autobus
18:00 - dolazak u Sarajevo i „raspust“

A u Sarajevu već znate što ćete: šetnja ulicama središta grada, Ferhadija, Vječna vatra i obilazak stare gradske jezgre: Bašćaršija, Begova džamija, Sahat kula, Latinska ćuprija, Gazihusrefbegov bezistan, Kuršumli medresa, Vijećnica... Osim arhitekture, karakteristika Sarajeva je i bosanska kuhinja na koju je veliki utjecaj ostavila vladavina otomanske imperije od skoro 500 godina, tako da ne biste smjeli proći ili otići iz Sarajeva, a da ne probate ćevape u Želji, Mrkvi, Hodžiću, Ferhatoviću ili sjeckani burek ispod sača u nekoj od brojnih buregdžinica na Baščaršiji. Kasnije za zasladiti si život preporučamo tufahije, baklave, hurmašice... A trebalo bi osjetitii bilo noćnog života bosanske metropole. Samo bez pretjerivanja, molim

nedjelja, 07. srpnja 2019.

06:00 - ustajanje, doručak (orni i spremni za novi dan!!!)

Ujutro je potrebno ponijeti svu svoju prtljagu jer se više ne vraćamo u hotel. Za turu pripremiti samo ono potrebno, a ostalo ćemo ostaviti u autobusu.

07:00 - polazak autobusom prema Visočici
08:00 - dolazak pred planinarski dom Vrela u Tušilima i polazak na turu

Planinarski dom Vrela smješten je na 1210 mnv i naša je polazišna točka na turi prema vrhu Drstva. Domom upravlja PD Treskavica iz Sarajeva.

12:30 - dolazak na vrh Drstva

Planina Visočica, na kojoj se ovaj vrh nalazi, predstavlja prirodnu granicu između Bosne i Hercegovine. Planina je sa sjeverne strane viša i strmija, a prema jugu niža i položenija. Visočicu od Treskavice na istoku odvaja rijeka Ljuta, na jugu i jugozapadu od Prenja rijeka Neretva, a na zapadu i sjeveru od Bjelašnice je dijeli kanjon rijeke Rakitnice. Isti onaj kojega smo dan ranije gledali s Oblja i Lukomira, danas ćemo gledati s druge strane i mjerkati kuda smo to prolazili.

13:30 - silazak istim putem do planinarskog doma Vrela
17:00 - polazak prema Splitu

Putem za Split napravit ćemo stanku u Jablanici za kasni ručak ili ranu večeru

00:00 - dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, svakog utorka, srijede i četvrtka od 18 do 22 sata, odnosno petkom od 10 do 14 sati
Prijevoz: autobus
Noćenje: Sarajevo, hotel 3 zvjezdice
Težina ture: K2 (kondicijski srednje-teško) – T1 (tehnički nezahtjevno)
Prehrana: petak – večera u vlastitom aranžmanu (računajte na kasni dolazak u Sarajevo); subota – doručak uključen u cijenu noćenja, na turi hrana iz ruksaka; nedjelja – doručak uključen u cijenu noćenja, na turi hrana iz ruksaka; na povratku u Split stanka za večeru
Oprema: obavezna OSOBNA ISKAZNICA (radi prelaska granice), planinarska iskaznica, planinarski štapovi, baterijska lampa; izletnička odjeća prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće
Informacije: u prostorijama Društva, na tel.021/394-365
Glavni vodič: Sanja Marinov 091/ 783 0786

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.

Radno vrijeme tajništva
uto - čet: 18:00 - 22:00