Izlet na Klek i Bijele stijene - novi termin

prstiIzlet na Klek i Bijele stijene je, zbog loše vremenske prognoze, pomaknut za vikend 01. – 02.06.2019. Kako je u novom terminu dom slobodan, mijenja se dinamički plan, te će se noćiti na Kleku.

Subota, 01.06.2019.
05:15 okupljanje na parkiralištu u Šibenskoj ulici (ispred HGSS-a)
05:30 polazak prema Ogulinu
10:30 dolazak u Ogulin, obilazak mjesta i posjet Zavičajnom muzeju

Ogulin se nalazi u središtu Hrvatske, na pola puta od Zagreba do Rijeke, između nacionalnog parka Plitvičkih jezera (s juga), šumovitog Gorskog kotara (sa sjeverozapada) i sjevernog Jadrana (sa zapada). Nastao je u prostranoj kotlini kojom teku dvije rijeke: Dobra i Zagorska Mrežnica. Razvio se oko kaštela, kojeg je izgradila plemićka obitelj Frankopan krajem 15.stoljeća. U prošlosti je nazvan Zulum ili Đulin grad po djevojci Đuli ili Zulejki koja se zbog nesretne ljubavi bacila u ponor rijeke Dobre, pa se taj ponor naziva Đulin ponor. U Ogulinu je nikla ideja o osnivanju planinarskog društva, te se smatra koljevkom hrvatskog planinarstva I alpinizma.

Zavičajni muzej u Ogulinu smješten je u renesansnom frankopanskom kaštelu što ga je krajem 15. st. dao sagraditi hrvatski plemić Bernardin Frankopan. Tlocrt građevine je u obliku nepravilnog četverokuta. Gradski zidovi omeđivali su dvorišni prostor s tri strane, a sa četvrte se nalazi palača – trokatna zgrada na čijim se rubovima nalaze kule gotičkih obilježja. U muzeju se naleze etnografska zbirka, arheološka zbirka, spomen soba Ivane Brlić Mažuranić. Kao posebna zbirka, u muzeju je uređena alpinistička postava s građom o planinarstvu i alpinizmu u Hrvatskoj.

12:00 polazak prema Bjelskom
12:20 dolazak u Bjelsko (632 m) i priprema za turu
12:30 polazak prema planinarskom domu Klek (1000 m)

Planinarski dom Klek smještej je na hrptu Kleka, na vrhu strmih šumovitih padina, a neposredno ispod goleme Klekove vršne stijene. U prizemlju su dvije blagovaonice, kuhinja i soba dežurnoga, a u potkrovlju spavaonice. Dom nema stalnog domara, nego se u dežurstvima izmjenjuju članovi HPD-a Klek iz Ogulina.

14:00 dolazak u dom, kratki odmor
14:30 polazak prema vrhu Klek (1181 m)

Klek je istaknuta planina na rubu Velike Kapele, iznad grada Ogulina. To je jedno od najatraktivnijih i najpopularnijih planinskih odredišta u Hrvatskoj. Ima oblik 3-4 km dugog hrpta strmih strana, na čijem vrhu je 200 metara visoka stjenovita glava. Prema narodnoj predaji, vrh Kleka je okupljalište vještica u olujnim noćima pa su one postale svojevrstan simbol Kleka i Ogulina. Klekova stijena ispod vrha bila je prva škola hrvatskih alpinista i u njoj je izveden velik broj prvenstvenih penjačkih uspona.
U spomen na početak organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, Klek se nalazi u znaku Hrvatskog planinarskog saveza.

16:00 dolazak na vrh Klek, odmor
16:30 povratak na dom i slobodno vrijeme ( mogućnost gradelavanja)

Nedjelja, 02.06.2019.

07:00 ustajanje, doručak
08:00 polazak prema autobusu
09:30 polazak u Jasenak

Bijele stijene (1.335 m) su dio masiva Velike Kapele i zajedno sa Samarskim stijenama imaju status strogog rezervata prirode(područje neizmijenjeno ili neznatno izmijenjeno ljudskom aktivnošću. Zabranjena je svaka aktivnost koja bi mogla narušiti izvornost i cjelovitost prirode). Malo gdje se priroda tako vješto poigrala prirodnim fenomenima kao u području Bijelih stijena. U nevjerojatno snježno bijelom kamenu priroda je formirala muzej kraških oblika-izmjenjuju se oblici vrata, arkada, stolova, tornjića, čunjića, amfiteatara, prsti, piramide, katedrale što se okomito uzdižu nad dubokim ponorima,gdje se stidljivo stišću male, zelene udoline koje se opet uzdižu u bogate gotičke, ljuskaste, prstenaste stijene. Bijele stijene su područje s izrazito velikom količinom padalina, ali nemaju niti jedan površinski tok ili vrelo.

Uspon na Bijele stijene za neke je najatraktivniji planinarski izlet u Hrvatskoj jer je priroda ovdje stvorila galeriju nevjerojatnih krških oblika. Znameniti prsti tj. uske šiljate stijene, jedan su od naših najeksponiranijih planinskih motiva.

12:30 dolazak na vrh Bijele Stijene
13:00 silazak do planinarske kuće Draguti Hirc, odmor i ručak

Planinarska kuća Dragutin Hirc ( 1280m) nalazi se ispod vrha Bijelih Stijena na rubu slikovita proplanka okruženog stijenama i šumom. To je drvena brvnara s dvije etaže. U donjoj je prostorija koja služi kao kuhinja i blagovaonica, a u potkrovlju je spavaonica. Vodom se opskrbljuje iz cisterne.

14:00 povratak prema Jasenku
16:00 dolazak u Jasenak i polazak autobusom prema Splita
21:00 dolazak u Split

Prijave uz uplatu: u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2) svakog utorka, srijede i četvrtka od 18 do 22h, odnosno petkom od 10 do 14h
Prehrana: iz ruksaka
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi i uvjetima na terenu i autobusu, hrana i piće, planin. i osobna iskaznica, mobitel, čeona lampa, vreča za spavanje …
Prijevoz: autobus
Težina: K1 – T1
Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Ante Milić ( 0917516786)

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.

K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300

Tehnička zahtjevnost: