Izlet na vrh Sveti Ilija (Biokovo)

kt4 Biokovo Sveti Ilija1Pozivamo Vas da nam se u nedjelju 12. svibnja o.g. pridružite na usponu na vrh Sveti Ilija (1642 m) Biokovu.

06:30 - Polazak sa parkirališta u Šibenskoj ulici (ispred HGSS-a)

08:30 - Dolazak u naselje Rastovac (429 m n/v), priprema i polazak na turu

Polazna točka uspona je kraj bunara i kućice poznate kao „Staro selo“ u blizini ulaza u tunel "Sv Ilija". Odmah u početku uspona planinarska staza kreće oštro uzbrdo kroz makiju do stočarskih stanova na Dobrom dolu (1180 m). U nastavku staza vodi prema Oštrom vrhu i udolini kod Matijaševića stanova gdje se spaja sa putom BPS. Kada se dođe do Matijaševića stanova, vrh Sv. Ilija i kapelica na vrhu su jasno vidljivi i staza izlazi na greben ispod vrha.

13:00 - Dolazak na vrh Sveti Ilija (1636 m n/v), odmor

Na vrhu se nalazi kapelica koju su obnovili mještani iz župe Zagvozd i koja je sazidana na starim temeljima iz biokovskog kamena. Iznad ulaznih vrata postavljena je ploča sa natpisom u spomen obnove kapelice. Unutra je iznad improviziranog oltara postavljen zanimljiv odljev s prikazom Sv. Ilije Ognjenog u kolima s plamenim konjima. S vrha se pruža nezaboravan pogled na vrhove Biokova, na planine duboko u unutrašnjosti kao i na obalu i otoke sve do Lastova i Visa, a za idelnog vremena i do Palagruže i Italije.

14:00 - Početak silaska preko prijevoja Vrataca (1490 m n/v) do sela Šute (260 m n/v)

Od vrha prema prijevoju Vrataca staza vodi grebenom koji je mjestimice vrlo uzak, ali uz oprez i spretnost nije problematičan za kretanje. Staza je dobro markirana i jednostavna za snalaženje. Sa prijevoja staza se spušta kroz gustu bukovu šumu preko Šutinih stanova do bunara Šutina kamenica, koja je napravljena u prirodnoj škrapi. Od bunara staza postaje manje strma i kroz makiju dolazi do sela Šute.

19:00 - Dolazak u Šute i polazak prema Splitu

21:00 - Dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2) svakog utorka, srijede i četvrtka od 18 do 22h, odnosno petkom od 10 do 14h
Prijevoz: autobus
Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka)
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365,
Oprema: dobre cipele, odjeća primjerena vremenskoj prognozi, hrana i piće, mobitel, planinarska iskaznica, po potrebi kapa, rukavice i štapovi za hodanje
Težina: K4 (visinska razlika veća 1300 m) – T1 (bez upotrebe ruku i pomagala)

Tura je teška zbog visinske razlike i krševitog terena te zahtjeva dobru kondiciju.
Vođa izleta: Sonja Nikolin 098/184-0440

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.