Izlet na Poštak, 7.4.2019.

PoštakPozivamo Vas u nedjelju 7. travnja na izlet na Poštak.

6:45 okupljanje na parkiralištu u Šibenskoj ulici ( ispred HGSS-a)
7:00 polazak iz Splita
8:30-9:00 pauza u Kninu
9:30 dolazak u Otrić i početak uspona (620m)
12:30 predviđeni dolazak na vrh Poštak (1422m), odmor cca 30 min.

Nakon najviše Svilaje, Poštak (1446 m) je po visini drugi važniji vrh dalmatinske Zagore izvan graničnog lanca Dinare. Neki ga smatraju izdvojenim najjužnijim ogrankom Ličke Plješivice, koji je ukliješten izmedju nižega jugoistočnog Velebita i granične bosanske Vilice (1654 m) kao najsjevernijeg ogranka Dinare. Leži na granici jugoistočne Like i sjeverne Dalmacije. Osim na jugu gdje postupno opada položitim padinama u Kninsko polje, ine padine Poštaka su većinom strmo odsječene, pa je na istoku greben Poštaka oštro odijeljen od Dinare dubokim kanjonom Butišnice, a na zapadu od Velebita kanjonom gornje Zrmanje i na sjeveru od Plješivice izvorišnim kanjonom gornje Une.
Najviši zaobljeni vrh na sjevernom grebenu je Bijeli vrh1446m i Kučina Kosa 1441m, a na sjeverozapadu je goli stjenoviti vrh Poštak 1422m. Osim širokih vidika , planinarski je zanimljiv zbog neobičnih prirodnih kamenih skulptura u podnožju vrha.

Najviši vrhovi na grebenu Poštaka nose na tjemenu visinske travnate rudine, ali već malo niže ispod počinju prostrane bukove šume i jela. Najbogatiju osobitu floru tu nose dolomitne strmine gdje rastu npr. lasinje (Moltkia), razni ljiljani (Lilium cattaniae i L. croceum), perunike (Iris dinarica i I. bosniaca), pakujac (Aquilegia dinarica) i još ini endemi dinarskog krasa. U osobitoj gorskoj flori Poštaka je dosad poznato 721 raznih biljaka.

13:00 povratak prema Otriću
15:30 dolazak u Otrić i polazak prema Kninu
16:00 dolazak u Knin, pauza i organizirano razgledavanje kninske tvrđave u pratnji stručnog vodiča.

Kninska tvrđava jedna je od najvećih i najstarijih europskih tvrđava.
Drevna kninska tvrđava svojom ljepotom i mističnošću brzo i lako zarobljava srca posjetitelja. Najstariji dio tvrđave, Kaštel Knin izgrađen je u drugoj polovici IX. stoljeća. Tokom stoljeća, osvajali su je, rušili i gradili Mađari, Turci, Mlečani, Francuzi i Austrijanci. Tvrđava je smještena na južnom dijelu brda Spas i nalazi se 100 metara iznad grada Knina.
Tvrđava se može podijeliti na pet dijelova: Gornji grad (Kaštel Knin), Srednji grad (Garišta), Donji grad, Bandjeru (Kaštel Lab) i postaju Belveder. Svaki od ovih dijelova tvrđave može se smatrati i samostalnim utvrđenim gradom.
Tvrđavi je krajem 19. stoljeća prijetilo da postane kamenolom, za što se zalagala grupa trgovaca iz Knina, ali spasilo ju je Hrvatsko starinarsko društvo iz Knina na čelu s Fra Lujom Marunom koje ju je otkupilo od Financijskog ravnateljstva Austrije za četiri tisuće forinti. Veliki doprinos zaštiti, spašavanju i revitalizaciji kninske tvrđave dao je pedesetih i šezdesetih godina 20. stoljeća kninski profesor povijesti i povijesti umjetnosti Paško Paić, koji je sa svojim učenicima svakodnevno radio na obnovi i očuvanju tvrđave.

18:00 polazak za Split
20:00 predviđen dolazak u Split

Prijave uz uplatu: u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2) svakog utorka, srijede i četvrtka od 18 do 22h, odnosno petkom od 10 do 14h
Prehrana: iz ruksaka
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi i uvjetima na terenu i autobusu, hrana i piće, planin. i osobna iskaznica, mobitel, čeona lampa…
Prijevoz: autobus
Težina: K2 (srednje zahtjevno, visinska razlika 800 m)) - T1 (tehnički nezahtjevno)
Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Ivana Jozić

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava