Uspon na Vošac (Biokovo)

VošacPozivamo Vas da nam se u nedjelju 17. veljače 2019. g. pridružite na usponu na Vošac (Biokovo).

nedjelja, 17. veljače

06:15h – okupljanje u Šibenskoj ulici (parkiralište ispred HGSS-a)

06:30h – polazak prema selu Kotišina kod Makarske

07:30h – dolazak u Kotišinu

Selo Kotišina nalazi se na južnim padinama Biokova samo kilometar od Makarske na nadmorskoj visinioko 260 m. Iznad sela se nalazi Botanički vrt koji je uređen zahvaljujući Šumariji Makarska i Institutu Planina i more, a svrha mu je uzgajanje i zaštita najvažnijeg planinskog i mediteranskog bilja. Pokretač osnivanja bio je franjevac dr. Jure Radić. Vrt je proglašen hortikulturalnim spomenikom, a njegova je površina 16,5 ha. Malo seoce prepuno je povijesnih ostataka, tu je prastara crkvica Sv. Martin, utvrda u stijeni, špilje sa prapovijesnim nalazima…

08:00h – početak uspona iz Kotišine preko Pržinovca na vrh Vošac

Pržinovac (1300 m n/v) je vršna zaravan koja je najpoznatija kao poletište za padobransko jedrenje, a s nje se pruža prekrasan pogled na Makarsko primorje.

12:30h – dolazak na Vošac, odmor

Vošac (1422 m) je vrh na primorskom rubu biokovske visoravni i jedan od najljepših biokovskih vidikovaca. Vidik s vrha pruža se kao iz ptičje perspektive na naselja i plaže Makarskog primorja te na otoke Brač, Hvar i druge, na sjeveru se vidi Split, a na jugu se pogled pruža preko Pelješca. Na vrhu je planinarski dom „Vošac“ (nekadašnja vojna građevina) o kojem se brine SAK Ekstrem iz Makarske. Metalni žig ugrađen je lijevo od vrata planinarskog doma.

13:30h – početak silaska prema prema selu Makar iznad Makarske

16:30h – dolazak u selo Makar

Makar je selo smještenona dominantnom brdu neposredno iznad grada Makarske, u podnožju Biokova. Makarska je zapravo po njemu dobila ime jer je nekad Makar bio važnije naselje, a spominje se već 533. godine na crkvenom saboru u Saloni kao sjedište biskupije. S vremenom je na važnosti dobila današnja Makarska (također jako staro naselje), a Makar je ostao malo selo.

17:00h – dolazak u Makarsku

18:30h – polazak prema Splitu

19:30h – dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 8 do 12 sati
Prehrana: u vlastitom aranžmanu-iz ruksaka,
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, štapovi za hodanje, gamaše/gležnjače, terenska hrana i piće, planin. iskaznica, mobitel.
Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365

Vodič: Ante Bigava 098/440-129

Prednost kod popune autobusa imaju članovi Društva s cjelovitom uplatom izleta.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.