Izlet na Moslavačku goru, 12.-13.1.2019.

Moslavačka gora 03Pozivamo Vas za vikend od 12. do 13. siječnja na prvi društveni izlet HPD Mosor u 2019. g. kad ćemo otkriti nepoznate staze Moslavine uz jedinstvenu posjetu Božićnoj bajci sa 4 milijuna lampica.

12.01.2019. Subota

06.00. Okupljanje na parkiralištu ispred HGSS-a (Šibenska ulica)
06.10. Polazak autobusom prema Čazmi
08.45. Dolazak u Macolu (kava)
09.15. Nastavak putovanja za Čazmu
13.30. Dolazak u Čazmu i upoznavanje sa domaćinima HPD Garjevica

Uz domaćine posjet Gradskom Muzeju i razgledanje znamenitosti grada Čazme.

Mogućnost klizanja za zainteresirane.

Čazma

Čazma je smještena 60 km jugoistočno od Zagreba i 30 km od Bjelovara na obroncima Moslavačke gore i jedan je od najstarijih gradova u Hrvatskoj. Spominje se još 1094. godine, kada mađarski kralj Ladislav Čazmu daje kao posjed zagrebačkom biskupu, kod osnivanja zagrebačke biskupije...

17:00. Pohod na imanje Salaj u Božićnu priču (bajku sa 4 milijuna lampica).

Uživanje po izboru u gastro ponudi imanja Salaj

Sve su božićne priče romantične i poučne, a posebno kada ste gost obitelji Salaj u Grabovnici kraj Čazme.

Naime, obitelj Salaj za božićno vrijeme priprema posebnu poslasticu za sve zaljubljenike u pravo blagdansko ozračje. U to vrijeme njihovu okućnicu obasjava više od milijun i pol raznobojnih žaruljica koje čine raskošan svjetlosni ugođaj i idilu za svakog posjetitelja.. Kroz sjećanje na Vaše djetinjstvo, mir i veselje koje ste doživjeli, kroz čarobno svjetlo svake žaruljice ili neskriveno oduševljenje vatrometom. Ova obiteljska bajka Vam također omogućuje da osjetite kakvi smo ljudi, kakav je kraj u koji ste svratili, što jedemo, kako se radujemo i zašto u najljepše doba godine svoj život želimo podijeliti s Vama. Božićna štalica i jaslice te okićenost cijele okućnice raznobojnim božićnim svjetlima i ukrasima u noći vam pružaju nezaboravan osjećaj duboko usnulog sna i buđenja u svijetu bajke, svijetu prave hrvatske božićne priče.

Salaj

20:00. Polazak na noćenje

13.01.2019. Nedjelja

07:00. Doručak

08.00. Pohod u Moslavačku goru

Nalazi se u središnjoj Hrvatskoj na granici Bjelovarsko-bilogorske i Sisačko-moslavačke županije. Smještena je usred nizine omeđena rijekama Česmom, Lonjom i Ilovom. Zahvaljujući svojim prirodnim blagodatima bila je od najranijih vremena interesantna pa su je poznavali i spominjali u svojim djelima već i starogrčki i rimski pisci pod imenom "Mons Claudius".

Obrasla je gustim šumama, a u nižim predjelima kultiviranim voćnjacima i vinogradima. Na gori su pronađeni fosilni nalazi praslona i nosoroga u rudniku bentonitske gline u Gornjoj Jelenskoj. Na Moslavačkoj gori postoje ostaci starih utvrda, od kojih je najpoznatiji Garić-grad, kojeg je sagradio ban Stjepan Šubić. Na gori postoji ruta biciklističkih staza, te označena ruta planinarsko -izletničke staze.

Zbog krajobrazne i biološke raznolikosti proglašena je prvim regionalnim parkom u Hrvatskoj.

Moslavačka gora 02

Po povratku iz pohoda ručak i polazak za Split.

13:30 Ručak

14:30 Polazak za Split

22:00 Očekivani povratak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 8 do 12 sati
Prijevoz: autobus
Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka)
Težina ture: K1 – T1
Potrebna oprema: izletnička- prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće
Informacije: u prostorijama Društva, na tel. 021/394-365
Vodič: Tomislav Svalina 095/902-9651

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.