Penjanje za sve

Penjanje 12Hrvatski planinarski savez i pet partnerskih EU planinarskih saveza, uz podršku fonda Erasmus+, provodi projekt pod nazivom "Penjanje za sve" - promocija planinarstva i penjačkih sportova kao fizičke i društvene aktivnosti za sve.

Cilj projekta je kroz različite aktivnosti omogućiti poboljšanje kvalitete života osobama s invaliditetom kroz boravak i aktivnosti u prirodi. Osnivanjem Radne skupine za OSI (osobe s invaliditetom) krajem 2017.g. pri Komisiji za planinarske vodiče HPS-a stvorili su se preduvjeti da se u planinarskim društvima započne s takvim radom.

Prva akcija od strane HPD Mosora održana je 08.10.2018. na via ferrati na Omiškoj Dinari. Na akciji su sudjelovale dvije osobe s invaliditetom, te četiri vodiča HPS-a. Vođeni iskusnim vodičem Gordanom Đirlićem, a zahvaljujući dobroj spremi svih sudionika izleta, bez problema smo svladali strmi uspon via ferratom. I vremenske prilike su bile na našoj strani: sunčano, s idealnom temperaturom i bez daška vjetra.

Penjanje 02

Penjanje 01

Penjanje 03

Penjanje 04

Penjanje 05

Penjanje 06

Penjanje 07

Penjanje 08

Penjanje 09

Zahvaljujem se Josipi i Vedranu koji su imali povjerenje u naše vodičke sposobnosti, Mariu, koji nam je bio od velike pomoći te mojim vodičima Matei, Gordanu i Damiru koji su se odmah odazvali pozivu na ovu akciju te učinili sve da se osjećamo sigurno i da uživamo u današnjem danu. Hvala i predsjedniku HPD Mosora Denisu Vranješu koji podupire naš rad.

Penjanje 10

Penjanje 11

Nadam se da je ovo samo prvi korak i da će ovi izleti postati tradicija našeg planinarskog društva.

Tekst: Aleksandra Kuzmanić
Fotografije: Zvonimir Kujundžić i sudionici izleta