Izlet na Klek i Zir, 19.-20.5.2018.

Klek 06Pozivamo Vas da nam se za vikend od 19. do 20. svibnja o.g. pridružite na izletu na Klek i Zir.

subota, 19.05.2018,

06:00h okupljanje na Sukoišanskoj stanici
06:15h polazak prema Ogulinu
11:00h dolazak u Ogulin

Ogulin se nalazi u središtu Hrvatske, na pola puta od Zagreba do Rijeke, između nacionalnog parka Plitvičkih jezera (s juga), šumovitog Gorskog kotara (sa sjeverozapada) i sjevernog Jadrana (sa zapada). Nastao je u prostranoj kotlini kojom teku dvije rijeke: Dobra i Zagorska Mrežnica. Razvio se oko kaštela, kojeg je izgradila plemićka obitelj Frankopan krajem 15.stoljeća. U prošlosti je nazvan Zulum ili Đulin grad po djevojci Đuli ili Zulejki koja se zbog nesretne ljubavi bacila u ponor rijeke Dobre, pa se taj ponor naziva Đulin ponor. U Ogulinu je nikla ideja o osnivanju planinarskog društva, te se smatra koljevkom hrvatskog planinarstva I alpinizma.
11:30h obilazak Zavičajnog muzeja

Klek 0

Zavičajni muzej u Ogulinu smješten je u renesansnom frankopanskom kaštelu što ga je krajem 15. st. dao sagraditi hrvatski plemić Bernardin Frankopan. Tlocrt građevine je u obliku nepravilnog četverokuta. Gradski zidovi omeđivali su dvorišni prostor s tri strane, a sa četvrte se nalazi palača – trokatna zgrada na čijim se rubovima nalaze kule gotičkih obilježja.

Sadrži nekoliko zbirki: arheološku, etnografsku, starog oružja, spomen sobi Ivane Brlić-Mažuranić, planinarsko-alpinističku, te izložbu akademskog slikara Stjepana Galetića podrijetlom iz Ogulina.

13:00h obilazak Ivanine kuće bajki
14:00h obilazak Ogulina, slobodno vrijeme
15:30h polazak prema Bjelskom
16:00h dolazak u Bjelsko i polazak prema planinarskom domu “Klek”
18:00h dolazak na dom, smještaj po sobama

Klek 02

18:30h polazak prema vrhu Kleka (1181m)

Klek je planina istaknutog stjenovitog vrha na jugu Gorskog kotara iznad grada Ogulina. Visoka je 1181m. Ima oblik hrpta dugog 3-4km, u smjeru sjeverozapad-jugoistok, na čijem je vrhu 200m visoka stijena. S vrha je lijep pogled prema Bjelolasici, Risnjaku, Ogulinu, jezeru Sabljaci, a za lijepih dana vide se i Alpe. Gledan s istoka i juga doima se kao usnuli div, kojemu su stijene Klečice noge, a vršna stijena glava.Prema narodnoj predaji, vrh Kleka je okupljalište vještica u olujnim noćima pa su one postale svojevrsan simbol Kleka i Ogulina. Klekova stijena ispod vrha bila je prva škola hrvatskih alpinista i u njoj je izveden veliki broj prvenstvenih penjačkih-alpinističkih smjerova.

Klek 01

20:00h povratak na dom, povečerje, druženje, noćenje

nedjelja, 20.05.2018.

07:00h buđenje i doručak
08:00h silazak prema Bjelskom
09:30h polazak za Ogulin
10:00h dolazak u Ogulin, slobodno vrijeme (namirnice)
11:30h polazak za Zir

Zir je gora koja je dio Ličkog sredogorja, niza uzvišenja koje se pruža paralelno s Velebitom. Ličko sredogorje građeno je od vapnenca, nekadašnjeg morskoga dna, i zbog toga je puno šupljina - špilja i jama. Izdiglo se kao i cijeli Dinaridi - sudaranjem Jadranske mikroploče (koja se odvojila od Afričke) s Euroazijskom. Unutar same planine nalazi se špilja dužine 350 m s jezerom. S vrha Zira pruža se otvoreni pogled u svim smjerovima.Dvije su predaje o porijeklu njegova imena. Prva je da je planina služila kao osmatračnica u vrijeme turskih osvajanja. Vrh Zir je bio idealno mjesto za kontroliranje Ličkog polja i puta Udbina-Ploča-Mogorić-Ribnik koji je tada bio najvažnija prometnica. Druga predaja govori o tome da je svojom ljepotom uvijek mamio poglede putnika, odnosno izazivao – zurenje. O Ziru je narod ispjevao i pjesme.

Klek 04

13:30h dolazak pod dno Zira i početak uspona
16:00h dolazak na vrh Zir (850m)

Klek 05

17:30h povratak pod dno Zira i polazak prema Splitu (putam pauza za kavu)
20:30h dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22h, petkom od 8 do 12h
Težina ture: K2 – T2
Prehrana: iz vlastitog ruksaka
Prijevoz: autobus
Potrebna oprema: obavezne planinarske gojzerice, ostala oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće, vreća za spavanje
Informacije: u prostorijama Društva, na tel.021/394-365
Glavni vodič: Dario Maršić 097/794-4726

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta te pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.