Izlet kanjonom Čikole, 29.4.2018.

Ferata 06Pozivamo Vas da nam se u nedjelju 29. travnja 2018. pridružite na izletu iznimno atraktivnom via ferratom postavljenom rubom kanjona Čikole.

07:15h okupljanje na Sukoišanskoj

07:30h polazak autobusom; putem pauza za kavicu u Drnišu

Rijeka Čikola nema stalni površinski tok. Zimi i u proljeće nakon jakih kiša i topljenja snijegova na planinama Svilaji i Promini, pretvara se iz tihe rječice u divlju bujicu, a onda do ljeta opet gotovo potpuno presuši. Dvojni joj karakter očituje i njeno korito. Dok teče kroz Petrovo polje Čikola je mirna, tiha ravničarska rijeka, a sasvim je drugačija kad kod Drniša uđe u kanjon. Upravo ovaj potonji dio koji ćemo i posjetititi je zaštićen kao značajni krajobraz od 1965. g.

Staro hrvatsko ime za Čikolu je Poljšica, a današnji naziv dolazi s Osmanlijama koji su rijeku nazvali Čikojla.

Ferata 03

10:00h dolazak na početak staze prema kanjonu Čikole

Via ferrata kanjonom Čikole u ukupnoj dužini od cca. 2 km je postavljena u listopadu 2016. g. od strane vrijednih članova šibenskog HPK Sv. Mihovil. Po cijeloj dužini se pružaju nevjerojatno slikoviti prizori kanjona ove krške ljepotice koja je najljepša upravo u ovo doba godine kad je Čikola puna vode. Stoga nećemo žuriti, već ćemo imati dosta pauza kako bi uživali u pogledu i napunili kartice foto-aparata.

Ferata 01

Put nas vodi brojnim policama koje su mjestimice uske svega metar-dva, dok su pod našim nogama vertikale visoke i nekoliko desetaka metara, pa je nužan konstantan oprez i uredno korištenje opreme za kretanje ovakvom vrstom puteva. Za kretanje feratom je neophodno nošenje kacige te penjačkog pojasa sa Y setom za osiguravanje, a prethodno iskustvo u kretanju osiguranim planinarskim putovima je poželjno.

Ferata 02

14:30h polazak prema selu Ključ i vidikovcu na utvrdu Ključica

Prvo se stiže na vidikovac s lijeve strane kanjona Čikole s kojeg se pruža pogled na završni dio kanjona, a posebice je upečatljiv vidik na utvrdu Ključicu s druge strane kanjona. Ova velika i jaka utvrda kojom je gospodarila poznata velikaša obitelj Nelipića izgrađena je još u 13. stoljeću na strateški iznimno važnom mjestu gdje je preko Čikole prolazio stari put prema Šibeniku.

Ferata 04

16:00h polazak prema Splitu; putem pauza za piće/pizzu u Drnišu

19:00h dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata,  a petkom od 8 do 12 sati

Težina ture: K2 - T3

Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu

Potrebna oprema: izletnička- prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće, kaciga, rukavice te penjački pojas s Y setom za osiguravanje.

Prijevoz: autobusom

Informacije: u prostorijama Društva, na tel.021/394-365

Glavni vodič: Raif Parduzi 098/902-5875

Dio opreme (kacige i penjačke pojaseve) članovi HPD Mosor mogu iznajmiti u društvenoj oružarnici. Broj sudionika izleta je ograničen na max. 30!

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.

Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.