Izlet na Rujnicu i plovidba lađama kroz deltu Neretve

naslovnaPozivamo vas u nedjelju 29. travnja o.g. na izlet na Rujnicu i plovidbu lađama kroz deltu Neretve.

05:45 okupljanje na Sukoišanskoj

06:00 polazak prema Dolini Neretve

08:30 dolazak u selo Desne (122 m.n.m.), zaselak Šišin

Polazište za uspon je mjesto je u zaselku Šišin kod kapelice Gospe od Zdravlja. U blizini su jezera Modro oko i Desansko jezero koja imaju status zaštićenih krajolika. Modro oko je i izvorište pitke vode, duboko je 22,5 m i iz njega se crpi voda za mjesni vodovod.

09:00 polazak na uspon na vrh Babina gomila (735 m.n.m.) - KT HPO

Babina gomila je najviši vrh krševite planine Rujnice koja se ističe sjeverno od doline Neretve..Tokom uspona pružaju se prekrasni vidici na deltu Neretve.

uspon

10:45 dolazak na sedlo između vrha Ilice i Babine gomile

Staza se nastavlja Ruskim putem Taj su put 1915. god., za vrijeme Prvog svjetskog rata izgradili ruski zarobljenici.Na sedlu između vrha Ilice i Babine gomile izgradili su vojarnu koja im je služila je kao baza za promatranje jer se s okolnih vrhova mogao nadzirati prostor Neretve, Hercegovine, Neretljanski kanal i Pelješac.

Postoji mogućnost razdvajanja u dvije grupe, prva grupa „A“ ide na vrh Babina gomila, dok „B“ lakša nastavlja Ruskim putem do prijevoja gdje se nalazi s grupom „A“

12:00 dolazak na vrh Babina gomila (735 m.n.m.)

Babina gomila je kontrolna točka Hrvatske planinarske obilaznice. Sa vrha puca širok vidik na Biokovo , Pelješac, Deltu Neretve, ravnu Hercegovinu, hercegovačke planine Velež i Čabulju, grad Metković...Vrh je označen trigonometrijskim stupom na kojem je ispisano njegovo ime i nadmorska visina. S vrha je otvoren pogled u svim smjerovima. Dobro se vidi Biokovo sa gotovo svim njegovim vrhovima, Matokit, Zavelim, Kamešnica, Vran, Čvrsnica, Prenj, Maglić, Durmitor, Orijen..... Pogled prema moru je fascinantan. Neposredno ispod vrha vidi se delta Neretve, Metković, Ploče, Pelješac, dio otoka Mljeta, dio otoka Korčule, Vis, Šćedro i dio otoka Hvara.

13:00 silazak prema selu Desne (122 m.n.m.)

Silazak laganom stazom, dijelom Ruskim putem do sela Desne.

odmoriste 1

16:00 polazak na plovidbu starim autohtonim lađama deltom Neretve

odmoriste 2

16:30 Dolazak na odmorište i zajednički ručak

Na odmorištu kojem dođemo  lađom možete se opustiti uz ležanje u netaknutoj prirodi uz cvrkut  ptica i zajedničkom ručku.

17:30 polazak prema Arheološkom muzeju Narona u Vidu i obilazak muzeja

Arheološki muzej Narona u Vidu Izgrađen je nad augusteumom, hramom posvećenom božanskom Augustu.

Postav se sastoji od vanjskog i unutrašnjeg dijela. Glavnu izložbenu dvoranu čini sam prostor hrama s in situostacima arhitekture rimskog hrama u kojem su izloženi kipovi careva i članova njihovih obitelji, postavljene na galeriju iznad crno-bijelog mozaičkog poda kao najspektakularniji izlošci. U pet vitrina, izložen je arheološki materijal (ulomci skulptura, novci, staklo, predmeti od metala i kosti, keramika i lucerne) pronađen na širem prostoru hrama. Nadalje arheološki materijal je podijeljen na: javni život i arhitekturu Narone, dok se u četiri reda vitrina nalazi materijal s lokaliteta: bedemi, Erešove bare, nekropole, bazilika u trasi vodovoda, Njive-Podstrana i Sv. Vid. Slučajni nalazi podijeljeni su u podskupine koje tematski pripadaju svakodnevnom životu, vojsci, nekropolama i kultu.

Razgledavanje muzeja se nastavlja s vanjske strane zgrade. Osim malog arheološkog parka, na terasama se mogu razgledati kameni spomenici kultne i sepulkralne tematike, te ulomci arhitektonske dekorativne plastike. Na kraju obilaska otkriva se mozaik prezentiran ispod staklenog poda, također in situ, a najvjerojatnije pripada rimskoj taberni.-Ukupno je izloženo oko 900 nalaza, koji nam omogućuju praćenje povijesti grada od kraja 3. st. pr. K. do 15. stoljeća

18:30 polazak autobusom prema Splitu

21:00 dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu:u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 08 do 12h.
Prehrana: u vlastitom aranžmanu i organizirani zajednički kasniji ručak
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, terenska hrana i piće, osobna i planinarska iskaznica, mobitel, baterijska lampa;

Prijevoz: autobusom
Težina: K2 – T1

Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Ante Milić 091/751-6786

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.