Izlet na otok Pag, 15.4.2018.

Pag 05Pozivamo vas u nedjelju 15. travnja na izlet na otok Pag s usponom na njegov najviši vrh, Sv. Vid (348 m) s kojeg se pruža pogled koji se ne zaboravlja tako lako.

Otok Pag je površinom peti najveći otok u Jadranskome moru, ali je duljinom obale najrazvedeniji otok Jadrana. Poznat je po slaboj pokrivenosti vegetacijom nekih svojih dijelova, koje se često uspoređuje sa Mjesečevom površinom. Zbog položaja otoka pod Velebitom s kojega cijele godine, a osobito zimi, pušu jake bure otok je gotovo čitav prekriven posolicom iz Velebitskog kanala. Pag se smatra najogoljenijim otokom Jadrana, jer je gotovo 86% njegove površine bez biljnog pokrova. Prostrani otočni kamenjari prošarani su mrežom slikovitih suhozida koji su nekoć bili jako važni za stočarstvo i zaštitu zemlje od bure. Na otok se s južne strane dolazi mostom – Paški most dug 340 m, iz smjera Zadra, ili trajektom u Žigljen, luka Prizna.

Pag 04

Plan izleta
05:45 – okupljanje na Sukoišanskoj
06:00 – polazak prema otoku Pagu i putem stanka za kavu
Predviđeni dolazak na Pag je oko 10:30.
Priprema za turu i polazak iz Kolana put Sv. Vida, najvišega vrha na otoku Pagu.

Pag 01

13:00 dolazak na vrh, odmor i ručak.

Sv. Vid (348 m) najviši je vrh otoka Paga,a nalazi se neposredno iznad Paškoga zaljeva. Na vrhu je betonski geodetski stup i ostatci stare kapele Sv. Vida, po kojoj je vrh i dobio ime. Vidici su otvoreni na sve strane. Vide se većina otočkih mjesta – Pag, Kolan, Šimuni, Košljun… , susjedni otoci – Rab, Mali Lošinj, Silba, Olib, Maun… Na sjevernom obzoru dominira Velebit, sa brojnim vrhovima i kukovima.

Pag 03

15:00 – silazak u Šimune i povratak u centar Paga.

Nakon šetnje po paškom kamenjaru popodne ćemo provesti u samome centru Paga obilazeći znamenitosti, uz stručno vođenje lokalnoga turističkoga vodiča.

Predviđeni povratak u Split je oko 21:00.

Prijave za izlet uz uplatu:u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 8 do 12h.
Prehrana: u vlastitom aranžmanu
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, terenska hrana i piće, osobna i planinarska iskaznica, mobitel, baterijska lampa;
Prijevoz: autobusom
Težina: K1 – T1
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Željka Radenović 098/207-377

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta te pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.