Izlet "Ilirskom riječnom stazom", 14.1.2018.

Ilirska riječna staza 01Pozivamo vas da nam se u nedjelju 14. siječnja 2018. pridružite na izletu "Ilirskom riječnom stazom" kanjonom Cetine  između sela Ostrvice i Zakučca kod Omiša.

07:30 Polazak sa autobusne stanice Sukoišan

Ostrvica je malo poljičko selo sa šezdesetak dimova u zaseocima Krcatovići, Sičići, Kovačevići, Martići, Stanići i Radevenjići. Narodna predaja kaže da su se u njemu nastanili legendarni osnivači Poljica: Krešimir, Tješimir i Elem, sinovi kneza Miroslava.
Autobus će nas dovesti do parkinga ispred ostrvičke župne crkve Svetog Nikole, sagrađene u 15. stoljeću.

09:30 – 11:00 Dolazak u Ostrvicu i spuštanje u kanjon Cetine

Iz Ostrvice krećemo se spuštamo u kanjon Cetine To je zapravo staza kojom su nekada ljudi iz Čišala, Ostrvice i Zvečanja sa svojim mazgama i tovarima dolazili u Omiš. Trebati  će nam dvadesetak minuta hoda od Ostrvice do vidikovca Peovo, a nakon toga sat vremena strmog spuštanja do same obale rijeke.
 Na prostranoj livadi uz Cetinu napravit ćemo kraći odmor prije nastavka puta.

11:00 – 13:00 Obilazak „Ilirske riječne staze“

Nastavljamo stazom koja ide put Omiša paralelno sa Cetinom, 50-100 metara iznad obale. Godinama je bila zapuštena i potpuno zarasla, ali su je prije nekoliko godina vrijedni omiški planinari ogromnim trudom očistili, uredili, postavili na njoj obavijesne table i klupe za odmor.Ovaj dio puta nazvan je „Ilirska riječna staza“ .
Čeka nas još 1 i pol hoda, uključujući i pauzu za marendu, te  razgledavanje i fotografiranje na vidikovcu Biovo, do početka druge poučne staze.

Ilirska riječna staza 02

13:00 -14:30 Obilazak „Tematske staze Sv Leopolda Mandića“

Ovu stazu, koji se u jednom dijelu penje prema Gatima, uredili su omiški planinari i čuvari prirode kao poučnu kružnu ekološku stazu u dužini od 2,5 km. Na stazi je postavljeno desetak panoa sa opisom geomorfoloških osobina, biljnog i životinjskog svijeta kanjona Cetine, kao i kulturnih i povijesnih obilježja ovoga kraja. Za obilazak staze potrebno je oko 1,5 sat hoda, a njezin početak je u Zakučcu (zapravo završetak, jer mi ćemo je obići u obratnom smjeru).
Zakučac je selo udaljeno 20 minuta hoda od Omiša, a poznato po najvećoj hidroelektrani na Cetini. Znamenitosti ovog mjesta su rodna kuća velikog hrvatskog pjesnika Jure Kaštelana (Zakučac, 1919 – Zagreb, 1990) i svetište Blaženog Leopolda Mandića (Herceg Novi, 1866 – Padova 1942), čija je porodica porijeklom iz Zakučca.

16:30 Povratak autobusom prema Splitu

Iz Zakučca ćemo prošetati cestom do Omiša i prije povratka popiti tradicionalno pivo na obali Cetine.

Napomene vodiča:
Dužina puta je oko 11 km (oko 4 sata hoda bez pauza za odmor), cijelo vrijeme se hoda relativno širokom, uređenom stazom bez većih i težih uspona. Stoga ovu turu možemo kondicijski i tehnički smatrati laganom, te je mogu je savladati svi planinari.
Lovci na dobre fotografije, napunite baterije. Na ovom izletu imati prilike pokazati svoje umijeće.

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, od utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 – 22 sata, odnosno petkom od 8 do 12 sati
Oprema: Dobre cipele, odjeća primjerena vremenskoj prognozi, mobitel...
Prijevoz: autobusom
Težina: K1 – T1
Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365.
Glavni vodič: Ante Bigava 098/440-129

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.