Izlet "Stazama prosjaka i sinova", 3.12.2017.

Prosjaci i sinovi 06Pozivamo Vas da nam se u nedjelju 3. prosinca 2017. g. pridružite na izletu "Stazama prosjaka i sinova" gdje ćemo hodajući zaboravljenim stazama Imotske krajine obići najznačajnije lokalitete iz antologijskog romana Ivana Raosa "Prosjaci i sinovi".

Nedjelja, 3.12.2017.

06:45 Okupljanje na stanici u Sukoišanskoj ulici
07:00 Polazak prema Medovu Docu

Na putu prema Medovu Docu zaustavit ćemo se u Crkvinama u Cisti Velikoj. U razdoblju od 1993. do 2007. godine na Crkvinama su otkriveni i u vidu arheološkog parka prezentirani ostaci složenog kompleksa antičkih profanih, ranokršćanskih i ranosrednjovjekovnih sakralnih građevina okruženih pripadajućim grobljima, a koji je nastao pokraj nekadašnje krške lokve u kojoj su otkriveni ulomci prapovijesnih-brončanodobnih posuda. Ostaci pet različitih crkava podignutih na istim temeljima u razdoblju između sredine 5. i početka 10. stoljeća govore o promjenama koja su se na ovom području događale u razdoblju kasne antike i ranog srednjeg vijeka. U istom sklopu otkrivene su dvije cisterne za kišnicu i prateće prostorije među kojima je baptisterij s krsnim bazenom. Nakon Crkvina obići ćemo lokalitet Crljivica, gdje se nalazi najveća i najznačajnija skupina stećaka u Hrvatskoj, te sedam velikih bunara iz srednjeg vijeka. Stećci su 2016. g. uvršteni na UNESCO-vu listu svjetske baštine.

Prosjaci i sinovi 02

09:30 Dolazak u Medov Dolac

U Medovu Docu posjetiti ćemo Zavičajni muzej i obići ćemo rodnu kuću Ivana Raosa. Prozaik, dramatičar, pjesnik i scenarist Ivan Raos, nepravedno podcijenjen i nedovoljno poznat široj javnosti jedan je od najplodnijih suvremenih hrvatskih pisaca. Rođen je u Medovu Docu, 1. siječnja 1921. godine, kao najstarije dijete mlinara Petra i Mare rođene Cvitković. Prema njegovu najpoznatijem romanu Prosjaci i sinovi snimljena je serija u 13 nastavaka u režiji Antuna Vrdoljaka. Te 1971. godine, netom nakon sloma hrvatskog proljeća, serija je zabranjena, ne zbog sadržaja, nego zbog imena autora. Prikazana je tek 1984. godine, ali i tada su neki prizori bili cenzurirani.

Prosjaci i sinovi 05

10:30 Polazak prema Zmijavcima
11:00 Dolazak u Zmijavce

Zmijavci zauzimaju jugoistočni rub Imotsko-bekijskog polja i susjedno pobrđe. Osnovu za život ljudi na ovom prostoru pružaju ugodna klima i obradive poljoprivredne površine na zaravni polja, na uzvisinama i u vrtačama docima, pogodne za uzgoj žitarica, vinove loze, voćaka, duhana i povrtlarskih kultura. Zahvaljujući opisanim prirodnim pogodnostima, ovaj kraj bio je neprekidno dobro nastanjen sudeći po sačuvanim ostacima naselja i svetišta, tragovima prometnica te grobljima. Početke nazočnosti ljudi možemo pratiti od ranoga brončanog doba, kada su načinjene prve gradine i nadgrobne gomile. Iznad Zmijavaca se izdiže istaknuta Gradina (488 m) na istoimenom brdu, na kojoj se nalazila prapovijesna utvrda, a danas se na njoj nalazi križ.

12:30 Dolazak na Gradinu

Nakon uspona, napravit ćemo pauzu na Gradini i diviti se pogledu na Imotski, Vran, Čvrsnicu, Čabulju...

Prosjaci i sinovi 01

13:00 Polazak prema Karoglanima

Ovo staro selo koje su zadnji žitelji napustili krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća, vrlo je interesantno po svom arhitektonskim rješenjima, po položaju, a bilo je i interesantno Antunu Vrdoljaku, redatelju kultne serije Prosjaci i sinovi. Prvih šest epizoda snimljeno je upravo u ovom selu, tu su još ostaci Kikaševih dvora, Fatine jame, i drugih lokaliteta iz spomenute serije. Nakon obilaska sela spustit ćemo se u Zmijavce.

Prosjaci i sinovi 04

15:00 Dolazak u Zmijavce i polazak prema lokalitetu Bublin

Ostaci bazilike pronađeni su u podnožju gradine Dikovača u Zmijavcima na nalazištu Bublin. Bazilika je bila sagrađena na kraju V. i početkom VI. st. Ona je zanimljiva jer ima dva zdenca. Pretpostavlja se da je okrugli zdenac bio mlađi te da se koristio za krštenje škropljenjem. Drugi zdenac imao je oblik križa i koristio se za krštenja uronjavanjem.

Prosjaci i sinovi 03

16:00 Dolazak u Imotski

U Imotskom ćemo posjetiti kulu Topanu. Smještena je na klisuri nad Modrim jezerom, oko pola kilometra sjeverozapadno od današnjeg središta Imotskog. Pripada u red najznačajnijih srednjovjekovnih fortifikacijskih objekata unutrašnjeg dijela Dalmacije.  Pokraj Topane nalaze se nekad velebni Matanovi Dvori. Nakon obilaska spustit ćemo se do centra Imotskog gdje ćemo napraviti pauzu za piće.

Prosjaci i sinovi 07

18:00 Polazak prema Splitu
19:30 Dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 8 do 12 sati
Prijevoz: autobus
Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu
Težina ture: lagana (K1-T1)
Potrebna oprema: izletnička- prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće
Informacije: u prostorijama Društva, na tel. 021/394-365 i na mob. 098/162 05 50 Aleksandra Kuzmanić
Vodič: Aleksandra Kuzmanić

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.