Izlet na Rilić (Sv. Ilija), 26.11.2017.

Sv. Ilija GradacPozivamo vas da nam se u nedjelju 26.11.2017. g. pridružite na usponu na vrh Sv. Ilija na Riliću s kojeg se pruža nezaboravan pogled na Baćinska jezera, poluotok Pelješac, Korčulu, Mljet i Hvar, kao i na Gradac, ali i Gornje makarsko primorje.

Iako niži i izdvojen od središnjeg dijela Biokova, Rilić je prirodni jugoistočni nastavak kraljice dalmatinskih planina. Pruža se dinarskim smjerom sjeverozapad-jugoistok duž jadranske obale. Osobito se u reljefu ističe stjenoviti niz vrhova koji se proteže u neposrednoj blizini jadranske obale poput kamenog zida i pruža tom dijelu makarskog primorja iznimnu slikovitost.

Rilić 02

07:00- polazak iz Splita
08:40- dolazak u Gradac i jutarnja kavica na Rivi

Staro naselje je tu postojalo još u pretpovijesno doba, o čemu svjedoče kamene gromade iz brončanog i starijeg željeznog doba. U Antičko doba, na području Gradca se nalazio rimski Civitas Biston. Nekadašnje primorsko središte kolonije Narone, bilo je važno rimsko uporište na ovome području Jadrana. Primjerci rimskog novca, i dio vijenca monumentalne građevine iz perioda 2.- 3. stoljeća su pronađeni na lokalitetu Gradina.

Rilic

U Srednjem vijeku je na području Gradca postojao stari grad Lapčan (Labinac), kojeg spominje i bizantski car Konstantin (Labineca). Gradac se pod današnjim imenom prvi put spominje 1649. godine. Ime je dano po utvrdi koja se nalazila na uzvisini iznad današnje crkve sv. Mihovila, sagrađenoj za vrijeme Kandijskog rata (1645. - 1669.). Sačuvan je crtež prikaza pomorsko-kopnene mletačko osmanlijske bitku kod Gradca godine 1666. Na tom crtežu kula je bila u plamenu...

09:30 polazak na uspon prema Sv. Iliji
12:00 dolazak na Sv. Iliju

Neposredno iznad Gradca na brdu Grabovici nalazi se vrh Sveti Ilija sa 773 m nadmorske visine. Zahvaljujući položaju nadnesenom nad more, pregledan je vidikovac na obalu. Sa vrha se pruža predivan pogled na Baćinska jezera, poluotok Pelješac, Korčulu, Mljet i Hvar, kao i na Gradac, ali i Gornje makarsko primorje.
S druge strane vidi se prostranstvo Biokova. Na obližnjem vrhu nalazi se ruševina kapele sv. Paškala. Do vrha sv. Ilija vodi markirana staza o kojoj brinu članovi HPD-a Adrion Gradac.

Rilić 03

Rilić 04

13:00 povratak u Gradac stazom preko sv. Paškala (715 m)
15:30 dolazak u Gradac
16:30 polazak prema Splitu
18:30 očekivani dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata,  a petkom od 8 do 12 sati
Prijevoz: autobus
Prehrana: u vlastitom aranžmanu – iz ruksaka
Težina: K2 - T1
Oprema: izletnička - odjeća prilagođena vremenskoj prognozi, planin. iskaznica, mobitel, baterijska lampa
Informacije: u prostorijama Društva, na tel. 021/394-365
Vodič: Raif Parduzi

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.