Dičiji izlet u Gorski kotar, 28.-29.10.2017.

Gorski kotar 05Poštovane planinarke, planinari, roditelji, djeco pozivamo vas na izlet u Gorski kotar. Izletom smo obuhvatili posjet Vražjem prolazu, Zelenom viru i spilji Muževa hišica uz noćenje u izletničkom domu Zeleni Vir, a u nedjelju lagani uspon na Skradski vrh. Područje Zelenog Vira i Vražjeg Prolaza još su davne 1962. godine proglašeni posebnim geomorfološkim rezervatom čija površina iznosi oko 200 ha.

Rješenjem Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu okoliša iz 2011. godine, danas područje Zelenog vira spada u kategoriju zaštićenog krajobraza. Nalazi se na području Općine Skrad, na nadmorskoj visini od 302 - 649 m. Posebnu atrakciju rezervata predstavlja bujna šumska vegetacija kojom je odjenut cijeli krajolik, zahvaljujući čemu je ovaj biser goranskog dijela Primorsko – goranske županije, poznat i izvan Hrvatskih granica.

SUBOTA, 28.10.2017.:

05.45 – okupljanje na autobusnom okretištu Sukoišanska
06.00 – polazak prema Gorskom kotaru

Gorski kotar 06

12.30 – dolazak u izletnički dom Zeleni vir,
12.30-13.30 - raspored po sobama uz obrok iz ruksaka
13.30– ulazak u područje Zelenog vira, obilazak do 16.00
17.30 - povratak u dom
18.30 - večera
19.30 - slobodne aktivnosti

Zeleni vir (345 m) je snažan izvor u dnu plitke spilje što se nalazi podno sedamdesetak metara visoke, živopisne slojevite stijene niz koju se, kao kakva bijela zavjesa, ruši potok obasipajući ulaz tisućama kapljica. Ime je dobio po smaragdno – zelenoj boji vode jezerca čiji se izvor u spilji i ne primjećuje. Njegove vode, zahvaćene manjom branom, ulaze u podzemni kanal kojim odlaze do hidrocentrale, izgrađene 1921. godine, koja je ujedno i prva hidrocentrala sagrađena u Gorskom kotaru.

Gorski kotar 01

U neposrednoj blizini hidrocentrale nalazi se lijepo uređen izletnički dom s restoranom koji nudi domaća goranska jela, jela od divljači, slastice od borovnica i drugog voća te nadaleko poznatu skradsku štrudlu. Izletnički dom Zeleni vir osim ugostiteljske ponude nudi i smještaj u lijepo uređenim sobama u potkrovlju (18 ležajeva) u kojem ćemo prenoćiti. Među prirodnim osobitostima kojima je priroda obilato podarila okolicu Skrada, Vražji prolaz zauzima posebno mjesto. Jedan je od najljepših Hrvatskih kanjona pun divlje romantike. Kroz usku guduru, jedva dva metra široku, među stijenama visokim stotinjak metara, probija se, divlje šumeći, planinski potok Jasle. Nad njim, na nosačima usječenim u živu stijenu, načinjene su galerije i mostići kojima se prolazi. Naokolo su strme stijene, a u dubini, pod nogama huči zapjenjen potok. Kako se pritom osjeća prolaznik, ne treba posebno opisivati…

Gorski kotar 02

Put kroz tu bučnu stihiju završava podno ulaza u spilju Muževa hišica.Mala špilje u kojoj se nekada stanovništvo skrivalo pred Turcima. Prostranim se hodnikom dužine 200 m ulazi u dubinu spilje , a na njezinom je kraju manja dvorana s jezercem.U spilji ima nekoliko stalagmita i stalaktita, a temperatura vode i zraka je konstantnih 8 stupnjeva. Istraživači spilje ovdje su pronašli najrjeđi primjerak naše faune - čovječju ribicu. Za dublje razgledavanje spilje potrebno je ponijeti svjetiljku.

NEDJELJA 29.10.2017.:

07,30 – buđenje i doručak u domu Zeleni Vir, ujedno odjava iz doma, višak stvari ostavljamo u busu,
09.00 – 11.30 polazak prema Skradskom vrhu 1043 m, zaustavljanje na vidikovcu Kavranova Stijena, hrana iz ruksaka

Gorski kotar 04

11:30 - polazak prema Platku
12:15 – dolazak na Platak, šetnja i odmor (mogućnost panoramske vožnje žičarom)

Gorski kotar 03

15:30 – polazak prema Kamenjaku
16:00 – dolazak pod Kamenjak, susret s drugom grupom
16:30 – polazak prema Splitu
22:00 – dolazak u Split

Potrebna oprema : Transportni ruksak i mali ruksak za svaki dan. U veliki treba stati oprema, pribor za higijenu, presvlaka prilagođena vremenskim uvjetim, posteljina je osigurana u domu tako da nije potrebno nositi vreće za spavanje. U mali dnevni osnovno za dan, hrana, voda i topli napitci,čeona lampa, rukavice, kapa, rezervne bičve. Ponijeti sa sobom planinarsku iskaznicu kao i osobnu iskaznicu.

Prijave za izlet uz uplatu u prostorijama Društva , Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 – 22 sata te petkom od 8 - 12 sati ili pridbilježbe na mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
SVA DJECA I RODITELJI MORAJU BITI ČLANOVI PLANINARSKOG DRUŠTVA sa iskaznicom i markicom za ovu godinu. Sve detalje oko spize dogovaramo na sastanku pred izlet o kojemu ćete biti obaviješteni ( obavezno ostaviti kontakt mob. i mail)
Noćenje: izletnički dom "Zeleni vir"
Prehrana: osigurana večera u izletničkom domu, moguće dobiti i doručak u nedjelju ujutro, a ostali obroci iz ruksaka (mogućnost ručka na Platku)
Prijevoz: autobusom
Težina: K1 – T1
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Vodiči: Nikša Maričić i Ivana Radonić 095/532-6885

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.