Izlet na Dinaru, 27.05.2017.

sinjal012Pozivamo vas da nam se u subotu 27.05.2017. g. pridružite na usponu na krov Lijepe naše, 1.831 m visoku Dinaru (Sinjal). Moramo istaknuti da tijekom sljedećih mjesec dana HPD Mosor organizira uspone na sva tri najviša vrha Hrvatske: Dinaru, Sv. Jure (Biokovo) i Vaganski vrh (Velebit) i to sve u godini koju smo posvetili obilasku najznačajnijih staza i vrhova na Via Dinarici.

Dinamički plan:

05:30h - okupljanje na Sukoišanskoj stanici
05:45h - polazak sa Sukoišanske stanice prema Dinari

Pretpostavlja se da ime Dinara potječe od ilirskog plemena Dindari, no za to nema nikakvih dokaza.
Poznato je da je planina Dinara dala ime cijelome planinskom prostoru od slovenskih Alpa do šarskih planina u Makedoniji. Dinarsko gorje je poznato kao tipično područje dubokoga krša s oštrim krškim oblicima, oskudicom vode, siromašnom vegetacijom i razmjerno surovom klimom. Protežu se smjerom sjeverozapad-jugoistok u nekoliko usporednih nizova koji počinju otočnim planinama, a najviše visine dosežu na Durmitoru i u Prokletijama.

07:45h - dolazak u selo Glavaš (n/v 548 m), priprema za uspon i polazak

Na 5 minuta hoda od sela Glavaš dolazimo do Planinarske kuće Glavaš (n/v 550 m), a dalje staza vodi uzbrdo po otvorenom terenu uz nisko raslinje i kamenjar do srednjovjekovne utvrde Glavaš građene u 14. i početku 15. stoljeća. Njezina je uloga bila nadzirati i štititi prometne putove prema Bosni. Prvi nacrt utvrde pronađen je na karti poznatog venecijanskog kartografa Matea Pagana iz 1525. godine, gdje je taj toponim  prikazan kao Dinarić.

Dinara 01

10:00h - dolazak na planinarsko sklonište Martinove Košare, kratka pauza

Pl. sklonište Martinove košare (n/v 1287 m) nalazi se u Donjim Torinama. To je stari pastirski stan uređen kao jednostavno sklonište u koje se na noćenje može smjestiti desetak ljudi. Pored skloništa nalazi se bunar pitke vode.

sinjal010

12:00h - dolazak na vrh Dinare - Dinara (Sinjal, n/v 1831m), kratko zadržavanje na vrhu, odmor

Sam vrh sastoji se od nekoliko kamenih vršaka obraslih klekovinom. Na jednom vršku orijentiranom prema Peručkom jezeru stoji geodetski stup, a na drugome križ. S vrha Dinare pruža se vidik na gotovo sve planine Dalmacije i Bosne, a pogled posebno privlači Peručko jezero u dubini.

sinjal001

12:30h - povratak prema selu Glavaš
15:30h - dolazak u Glavaš; podjela besplatnih toplih obroka za sve sudionike uspona na krov Hrvatske
17:00h - polazak prema Splitu

Prijave za izlet uz uplatu donacije: u prostorijama Društva svakog utorka, srijede i četvrtka od 18 do 22h, odnosno petkom od 08 do 12h.
Prehrana: u vlastitom aranžmanu - iz ruksaka
Oprema: planinarska - prilagođena vremenskim prilikama, terenska hrana i piće, planinarska iskaznica, mobitel, čeona lampa.
Prijevoz: autobusom
Prehrana: po povratku u Glavaš osiguran besplatan topli obrok
Težina ture: K3 - T1
Informacije: u prostorijama Društva ili na 021/394-365
Glavni vodič:  Josip Glavinović 099/685-77-71

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.

T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - viaferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)