Izlet na Sv. Juru (Biokovo), 14.05.2017.

Sv. Jure 04Pozivamo Vas da nam se u nedjelju 14.05.2017. g. pridružite na izletu na kraljicu dalmatinskih planina s usponom na najviši biokovski vrh, 1.762 m visokog Sv. Juru.

6:45h – okupljanje na Sukoišanu
7:00 – polazak autobusom prema selu Milići
8:30 – dolazak u selo Milići, priprema za turu
9:00h – polazak na turu
13:00h – dolazak na vrh sv.Jure

Sv. Jure 01

Pauza za odmor, ručak, razgledavanje
14:00h – početak spusta u selo Milići
18:00h – dolazak u selo Milići i ukrcaj u autobus te polazak prema Zadvarju
18:15h – dolazak u Zadvarje i posjet uređenom vidikovcu vodopada Gubavice.
Pauza za piće.
19:30h – polazak za Split
20:45h – dolazak u Split

Početna točka ove rute je u selu Milići smještenom na četristotinjak metara nadmorske visine, nekih tri kilometra od centra Zagvozda u smjeru Vrgorca. Staza najprije ide istočno pa skreće oštro desno te na 550 m.n.v. prelazi preko novog makadamskog požarnog puta. U početku staza ide blagim usponom kroz makiju i sitno raslinje dok na nekih 900 m.n.v. kreće strmo kroz gustu bukovu šumu koja štiti od sunca sve do proplanka poviše Očesaka. Očesci se nalaze na otprilike 1130 m.n.v. i veoma su popularna lokacija za kampiranje jer se tu nalaze tri nepresušna bunara.

Od Očijeskih bunara markirana staza vodi dalje prema vrhu. Nakon prolaska strme padine izlazimo na kršku golet i prekrasan pogled na vrh i odašiljač po kojem je poznat.

Sveti Jure je, sa svoja 1762 metra visine, najviši vrh Biokova i drugi najviši planinski vrh Hrvatske. Do njega je moguć pristup planinarskim stazamakao i Biokovskom cestom, najvišom hrvatskom prometnicom. Ime je dobio po kršćanskom svecu svetom Jurju.
Sa Svetog Jure se pruža fantastičan pogled na Makarsko primorje, otoke i Zabiokovlje. Za vedrih dana moguće je vidjeti planinu Monte Gargano u Italiji, udaljenu 210 km. S obzirom na nadmorsku visinu i činjenicu da se nalazi na razmeđi mediteranske i kontinentalne klime, na Svetom Juri je prosječna godišnja temperatura oko 4 °C, a snijeg se zadržava veći dio godine; ovo je jedna od najhladnijih točaka Hrvatske.Na samom vrhu, na koji je pristup zabranjen, nalazi se radio-televizijski odašiljač, koji je 1965. godine izgradila tadašnja Televizija Zagreb. Za potrebe gradnje sagrađena je i cesta, koja je asfaltirana 1978. godine. Cestu su većinom gradili ljudi s Makarskog primorja. Odašiljač je visok 90 metara, a vrh odašiljača je najviša točka u Hrvatskoj, s visinom od 1850 metara.
Na Svetom Juri se nalazi istoimena crkvica, izgrađena 1968. godine nedaleko od stare crkvice, srušene zbog gradnje odašiljača. Misno slavlje u crkvici održava se zadnje subote u srpnju, iz praktičnih razloga što u kalendarski dan kada pada svetac zaštitnik po kojem se zove ovaj vrh, 23. travnja, vrlo je hladno, često nepristupačno zbog snijega.

Sv. Jure 02

Zadvarje
Samo naselje Zadvarje se nalazi oko 500 m od autoceste A1. Kroz njega vodi glavna magistrala od unutrašnjosti prema moru. Ima poštu, tvornicu, benzinsku postaju, prodavaonice, ugostiteljske objekte (kafiće i konobe), starački dom te vatrogasni dom.
Trenutno je u izgradnji i Industrijska zona Zadvarje, potaknuta blizinom autoceste i prolaskom prema moru brojnih turista u turističkoj sezoni.
Zadvarje je poznato po stočnom sajmu koji se održava svakog utorka, a 24. i 25. kolovoza se slavi zaštitnik Zadvarja, Sveti Bartul. To slavlje je popraćeno velikim sajmom i dvodnevnom feštom. Također je veliki sajam 12. i 13. lipnja, uoči i na blagdan Svetog Ante.

Slapovi Gubavice
Uz mnoštvo kraških jama s mnoštvom speleoloških nalaza u blizini Brela je i  ljepotica rijeka Cetina s vodopadom Gubavica, koji zadivljuju ljepotom kanjona i nudi uživanje u raftingu i ekstremnim sportovima. Cetina se kao ponornica u jednome kraku spaja s morem, a put pod krškim tajanstvenim dubinama završava kod Dubaca, u Vrulji. Zadvarje, malo mjesto  poznato je pak po vidikovcu na dolinu Cetine te po 60-ak metara visokom vodopadu Gubavica, a najbolje vrijeme za posjet vodopadu je proljeće, kad je vodopad rijeke najviši.

Sv. Jure 03

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 08 do 12h.
Prehrana: u vlastitom aranžmanu - iz ruksaka
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, terenska hrana i piće, osobna i planinarska iskaznica, mobitel, baterijska lampa, kabanica
Prijevoz: autobus
Težina: K3 – T2
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Antonija Lončar  098/971 35 75

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.

T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - viaferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)