Via Dinaricom po NP Krka, 17.04.2017.

krka2.734x382Pozivamo Vas da nam se na Uskršnji ponedjeljak 17.04.2017. pridružite na izletu Via Dinaricom po Nacionalnom parku Krka, od Oziđane pećine preko Roškog slapa do Stinica, ali i s obilaskom Visovca i Skradinskog buka.

06:15 okupljanje na Sukoišanskoj
06:30 polazak prema Drnišu
07:30 dolazak u Drniš, pauza za kavu
08:00 polazak autobusom do sela Bogatić
08:45 početak obilaska poučno-pješačke staze Oziđana pećina - Roški slap – Stinice

Jedna od najljepših pješačkih staza u Hrvatskoj opremljena je edukativnim panelima s detaljnim informacijama o biljnim i životinjskim svojtama specifičnima za područje NP "Krka", geološkim fenomenima kao i o kulturno-povijesnim lokalitetima koji se nalaze uz stazu.
Ukupna dužina staze je 8,5 km, nadmorske visinske razlike 176 m.
Staza započinje silaskom niz 516 stuba na kojim jednim dijelom nastavlja se konzolni most koji vodi do ulaza u pećinu.

Oziđana pećina, lokalitet u sklopu poučno-pješačke staze Stinice - Roški slap - Oziđana pećina, mjesto je od izuzetne prirodne, kulturološke i povijesne vrijednosti.Oziđana pećina, geološki je objekt, srednje veličine, jednostavne morfologije, tunelasta oblika, duga 59, široka od 5 do 7, visoka oko 2,5 m, u stražnjem dijelu s dvama „dimnjacima” visokim od 8 do 10 m.

Oziđana

Staza se zatim spušta do Roškog slapa, prostranog slapišta ukupnog pada 25,5 m, kojeg čine glavni slap visok 15 m i mnoštvo rukavaca ili kaskada (u narodu poznatih pod nazivom Ogrlice) i sedrenih otoka. Najveći dio Roškog slapa je nedirnuta i neprohodna divljina, nedostupna čovjeku. Smješten oko 36 km nizvodno od izvora rijeke Krke ime je dobio po gradini Rog koja se nalazila na desnoj obali Krke.

Roški slap

Zatim se penje prema utvrdi Kamičak koja se nalazi na strmoj i teško dostupnoj litici (zbog čega se nazivala i orlov  grad). Ispod utvrde su oranice zvane Svačice, vjerojatno prema posljednjem hrvatskom kralju Petru Svačiću, koji se, prema legendi u njemu rodio.

13:00 vožnja brodom od Stinica do otoka Visovca

Otok Visovac ubraja se u najvažnije prirodne i kulturne vrijednosti Republike Hrvatske. Na njemu se od 1445. godine nalazi franjevački samostan Majke od Milosti i crkva Gospe Visovačke, koji s prekrasnim krajobrazom Visovačkog jezera čine jedinstvenu ambijentalnu cjelinu. Zbog stoljetnog štovanja Majke Božje nazivaju ga Gospinim otokom

Visovac

13:45 povratak brodom s otoka Visovca do Stinica
14:00 polazak prema Lozovcu i posjet Skradinskom buku

Skradinski buk, najduži slap na rijeci Krki, jedna je od najpoznatijih prirodnih ljepota Hrvatske.
Slap tvore sedrene barijere, otoci i jezera. Može ga se razgledati tijekom cijele godine zahvaljujući mreži staza i mostova, koji omogućuju ugodnu i sigurnu šetnju. Na Skradinskom buku nalaze se obnovljeni mlinovi, valjavice i stupe, koje stoljećima koriste snagu vodenog toka.

Skradinski buk

16:00 polazak prema Skradinu
17:00 dolazak u Skradin i obilazak Skradina
18:00 polazak autobusom prema Splitu
19:30 dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 08 do 12h.
Prehrana: u vlastitom aranžmanu
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, terenska hrana i piće, osobna i planinarska iskaznica, mobitel, baterijska lampa;
Prijevoz: autobusom
Težina: K1 – T1
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Vedrana Dobra – Piškorec 091/5099541

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.