Predavanje "Bajkovita Gruzija i Kavkaz", 22.03.2017.

Matej 03Zadovoljstvo nam se pozvati vas na još jedno nesumnjivo zanimljivo predavanje Mateja Perkova u našem Društvu, koje će istovremeno biti i promocija njegove nove knjige "Želim dotaknuti nebo". Predavanje o posjetu Gruziji i usponu na 5046 m visok Kazbek će se održati u srijedu 22.03.2017. s početkom u 20:00h, a ulaz je kao i uvijek slobodan za sve zainteresirane.

Koprivnički visokogorac Matej Perkov ljetos je u društvu četvorice prijatelja iz zagrebačkog HPD „Kapela“ posjetio bajkovitu Gruziju, zemlju bogate povijesti i jedinstvene prirode. Da bi osjetili atmosferu stijene na kojoj je prema grčkoj legendi okovan Prometej, popeli su se na 5046 m visok Kazbek koji slovi kao najljepši vrh Kavkaza. U drugom dijelu ekspedicije istraživali su Hrvatima nepoznato gorje Chauki, te gastronomsku šarolikost i kulturno-povijesnu baštinu Gruzije. Jedinstvena visokogorska avantura oduševila je sve sudionike koji su se vratili kući s ruksakom punim uspomena i lijepih fotki. O ekspediciji je snimljen i dokumentarni film u trajanju od 45 minuta.

Matej 01

U sklopu predavanja bit će i predstavljanje i nove Matejeve knjige „Želim dotaknuti nebo“. Na 300-injak stranica uz mnoštvo atraktivnih fotografija, autor se potrudio ispričati svoje viđenje planinske romantike. Osim samostalnih ekspedicija, među 15 priča se nalaze i alpski usponi na kojima su sudjelovali članovi njegovog HPD „Kapela“. Hrvatska planinarska literatura bogatija je za još jedno djelo koje ima višestruku ulogu: promociju aktivnog života, popularizaciju planinarstva i visokogorstva, te poziv na promjenu životnih stavova zbog kojih ljudi smatraju da ne mogu u planine. Uz opise svojih visokogorskih pohoda Matej također samokritički sagledava svoje odluke, razmišljajući o emocionalnom i duhovnom spajanju čovjeka s planinom. Ljubitelji putopisa s tematikom planinarstva i outdoor sportova uživat će u ovom štivu koje će ih ponukati da razmisle o svemu onom što će ih obogatiti svaki put kada odluče svoje vrijeme provesti u prirodi."

Matej 02