Izlet na Kamešnicu (BiH), 13.11.2016.

KamesnicaPozivamo Vas da nam se u nedjelju 13.11.2016. pridružite na izletu na Kamešnicu s usponom na njen najviši vrh Konj (1856 m) u susjednoj Bosni i Hercegovini.

nedjelja, 13.11.2016.
06:00 polazak za Podgradinu posebnim autobusom sa autobusnog kolodvora Sukoišan u Splitu
08:00 dolazak u mjesto Podgradina (BiH) i priprema za turu

Markirana staza kreće iz sela Podgradina gdje se na početku nalazi ozidani izvor pitke vode koji nikad ne presuši.

08:15 polazak

Iz sela se najprije ide stazom kroz visoko grmlje, zatim kroz visoku bukovu šumu, južnom stranom Gagića drage stalno uzbrdo do Pešina vrila. Niz dragu teče potok Ozren koji ljeti uglavnom presuši, a nakon jakih kiša nabuja i pri dnu stvara pravi mali vodopad Pešino vrilo je jedno u nizu vrela koje je domaćem stanovništvu vjekovima pružalo pitku vodu. Nalazi se na 1350 m nadmorske visine. Stariji stanovnici pričaju kako su prije u ljetnim mjesecima boravili na Kamešnici čuvajući stoku na ispaši. . Danas više nema pastira po Kamešnici pa izvor pruža osvježenje planinarima i izletnicima i pokojoj zvjerki.

10:30 dolazak do planinarskog skloništa Pešino vrilo (1350 m n/v) i kratki odmor

Godine 2007. planinari PD Kamešnica iz Livna sagradili su prilično veliko drveno sklonište pokraj izvora, a uredili su i sam izvor. Sklonište je vrlo ugodno, ima prostran dnevni boravak u prizemlju kao i prostor za noćenje u potkrovlju. Kuća je, naravno, otvorena za sve planinare i prolaznike. Ovdje je otprilike polovina puta za uspon na vrh.

10:45 polazak prema vrhu

Od planinarskog skloništa staza vodi kroz bukovu šumu, odakle nakon 500 m prelazi goli greben. Dalje vodi po strmim livadama po sjevernoj padini planine, između rijetkih stabala nagorenih u davnom požaru, pa u serpentinama vrlo oštro uzbrdo do vršnog hrpta. Nakon izlaska na goli vršni hrbat, treba ga u blažem usponu slijediti sve do vrha. Kad su uvjeti dobri staza nije tehnički zahtjevna ali kad usred zime napada punos snijega u gornjem dijelu prijete lavine i obavezno treba ponijeti zimsku opremu.

12:30 dolazak na vrh, odmor i ručak

Kamešnica je planina koja se nalazi na granici Hrvatske i BiH, a njeni najviši vrhovi Konj (1856 m n/v), Kamešnica (Kurljaj) i Garjata nalaze se u teritoriju BiH. Vrh je označen geodetskim signalom na kojem je inapisano ime vrha kao i nadmorska visina. Na vrhu se nalazi i uzidani žig i upisna knjiga. S vrha se pruža nezaboravan pogled na Livanjsko polje, jezero Buško Blato, planine Dinaru, Cincar, Tušnicu, Vran, Čvrsnicu, Biokovo i Mosor. Treba reći da je klima na Kamešnici vrlo prevrtljiva pa se zimi prohladni, lijepi i sunčani dani smjenjuju sa vrlo hladnim, burnim, maglovitim, a snijeg često pada ali se obično brzo i otopi.

13:00 silazak prema Podgradini
14:30 dolazak do planinarskog skloništa Pešino vrilo, kratki odmor
16:30 dolazak u Podgradinu, priprema za povratak i polazak za Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 - 22 h, odnosno petkom od 08 do 12h.
ZBOG PRELASKA DRŽAVNE GRANICE OBAVEZNO PONIJETI VAŽEĆU PUTOVNICU ILI OSOBNU ISKAZNICU!
Prehrana i piće u vlastitom aranžmanu - iz ruksaka
Oprema: zimska, izletnička – prilagođena vremenskoj prognozi, planin. iskaznica, mobitel, važeća osobna iskaznica ili putovnica
Težina: K2/3 - T1
Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Ante Bigava 098 440 129

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do 5 dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 ili manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu. Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.