Izlet na Durmitor, 09.-10.07.2016.

BobotovKuk6Pozivamo Vas da nam se za vikend od 09. do 10. srpnja 2016. pridružite na izletu na Durmitor pod nazivom "Durmitorskim dolovima do jednog kuka i jedne grede" kad će nas Sanja Marinov povesti na najviši vrh ove veličanstvene planine Bobotov kuk (2.523 m) i na ništa manje ljepšu Sedlenu gredu (2.227 m).

Crnogorci, a osobito Durmitorci za svoj Durmitor zasigurno misle da je to jedan uistinu jedinstveni kutak svijeta. Mi ih u ovome uvjerenju svesrdno podržavamo jer nas Durmitor ama baš nikada nije ostavio ravnodušnima, ma u koje godišnje doba smo ga posjetili.

Durmitor0403

Za ovaj mosoraški posjet Durmitoru odabrali smo posjetiti Bobotov kuk i Sedlenu gredu. Bobotovom kuku smo ostali dužni posjet. Prošloga puta bio je malo negostoljubiv, zatvorio je škure od oblaka pa smo se osjećali nepozvanima. Sedlenu gredu još nismo zajednički pohodili, a pogled s visine uvijek privlači njen osebujan izgled koji kao da zatvara neku posudu ili tanjur.

8. srpnja

22.45 – okupljanje na Sukoišanskoj
23.00 – polazak prema Durmitoru

9. srpnja

7.00 – dolazak u Žabljak, smještaj u hotel, kratak odmor, kavica, doručak
8.30 – ukrcaj u autobus koji nas vodi na početnu točku ture
9.15 – dolazak na Sedlo, visoki prijevoj (1907 mnv) na jugoistočnoj strani Durmitora koji je početna točka našega uspona
Planira se da uspon do Bobotovog kuka traje oko 4 sata, a povratak oko 3 sata.
Prva polovina uspona gotovo da se može nazvati šetnjom kroz čarobne durmitorske predjele gdje sasvim osjetno zalazimo u njegovu nutrinu. Na ovome dijelu prolazimo Uvitim ždrijelom (2140mnv), Surutkom (2082 mnv) i stižemo na Zeleni vir (2028 mnv). Na Zelenom viru planirana je pauza.
Staza dalje vodi strmije uzbrdo i dok nam se otvaraju stalno novi vidici polako prevaljujemo 500-tinjak metara nadmorske visine. Bobotov kuk nalazi se na 2523 mnv i treći je najviši vrh po visini u Crnoj Gori (nakon Zle i Dobre kolate u masivu Prokletija koji su sve ga nekoliko metara viši od Bobotovog kuka).

Durmitor0402

13.15 – dolazak na vrh
Vrh Bobotovog kuka površinom nije velik pa je na vrhu potreban krajnji oprez dok budemo uživali u vidicima i slikavali se za dugo sjećanje. Na uskim djelovima staze također je potrebno pripaziti da se pravilno vrši mimoilaženje s planinarima koji se kreću iz suprotnoga smjera.

Durmitor0406

13.45 – početak silaska
16.45 – povratak na Sedlo, ukrcaj u autobus, povratak u hotel
17.30 – dolazak u hotel, tuširanje, ribanje, večernja toaleta i priprema za višestruko zasluženu večeru (večera nije organizirana ali u našem hotelu postoji i restoran pa je i to jedna od mogućnosti)

10. srpnja

7.00 – doručak (uključen u cijenu noćenja)
8.00 – ukrcaj u autobus koji nas već poznatim putem opet vodi do prijevoja Sedlo
8.45 – polazak na turu prema Sedlenoj gredi (2227 mnv)
Ovoga puta krećemo se u smjeru suprotnom od onoga dan prije preko Sedlenoga dola nad kojim se, kao i nad cijelim okolnim prostranim Dobrim dolom nadvilo „sedlo bogova“ (sve je na Durmitoru vezano za bogove, vile, junake, svetce, vragove, krilate konje ...), a Sedlena greda jedan je njegov dio. Uspon traje oko 2 sata i povratak oko 1.30.

Sedlena greda

10.45 – dolazak na vrh Sedlene grede
11.15 – povratak prema Sedlu
12.45 – dolazak na Sedlo
Kad upijemo vikend dozu Durmitora krenut ćemo prema Splitu. Na putu je planirano zaustavljanje za ručak. U Split stižemo u kasnim večernjim satima.
Zbog hotela koji je već rezerviran, a potrebno je potvrditi i točan broj gostiju lijepo bih vas molila da se za izlet prijavite što prije, a najkasnije do 29. lipnja (srijeda) kad bismo održali i jedan kratak sastanak vezan za putovanje.

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata,  a petkom od 8 do 12 sati

Težina ture: Bobotov kuk (K2 - T2), Sedlena greda (K1 - T1)

Smještaj: hotel u Žabljaku (tri zvjezdice)

Prehrana: doručak u hotelu, a ostali obroci u vlastitom aranžmanu

Potrebna oprema: izletnička- prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće

Informacije: u prostorijama Društva, na tel.021/394-365

Glavni vodič: Sanja Marinov 091/783-0786

ZBOG PRELASKA DRŽAVNE GRANICE OBAVEZNO NOŠENJE PUTOVNICE ILI OSOBNE ISKAZNICE!

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.

Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta.

U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.

Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.