Izlet na Veliku Duvjakušu, 26.05.2016.

skloništaPozivamo Vas da nam se na Tijelovo u četvrtak 26.05.2016. pridružite na usponu na najviši hrvatski vrh Troglavske skupine, Veliku Duvjakušu (1708 m).

06:00 Okupljanje na autobusnom kolodvoru Sukoišan
06:10 Polazak iz Splita posebnim autobusom
08:00 Dolazak u Ježević  (Sutina) (375 m n/v) i polazak na turu stazom preko Kozje jame

Staza je dobro utabana, penje se u serpentinama uz strmu padinu, a uspon je konstantan, padine su u donjem dijelu prekrivene gustom šikarom, a u višim dijelovima planinskim livadama

Troglav

12:30 Dolazak do planinarskog skolništa Pume, kratka pauza za razgledanje

Planinarsko sklonište Pume smješteno je petnaestak minuta hoda od vrha V. Duvjakuše, a nazvano je po gardijskoj brigadi hrvatske vojske koja je u ratu djelovala na području Dinare, o skloništu se brine PU “Dinaridi”.
Sklonište je zapravo lijepa i prilično velika kuća. U prizemlju je prostrana kuhinja i blagovaonica sa zatvorenom verandom, dok je zajednička spavaonica u potkrovlju. U prizemlju je i bunar sa kišnicom, tu imamo priliku za obnovu zalihe vode i za osvježenje (ali treba računati da bunari nisu uvijek pouzdan izvor vode). S terase se pruža predivan pogled prema jugu. Kuća je odlična  baza za obilazak okolnih vrhova, Velike Duvjakuše, Troglava, Jankova brda ili za spavanje na nekoj višednevnoj turi po Dinari.

Pume

13:15 Dolazak na vrh Velika Duvjakuša, odmor i ručak

Velika Duvjakuša sa svojih 1708 m  najveći je vrh Dinare u troglavskom području s hrvatske strane.  Vrh je zaobljen i dijelom obrastao klekom, a na samom vrhu je podignut kameni spomenik borcima iz gardijske brigade “Pume”. Na  zapadnom kraju spomenika je ugrađen planinarski pečat. Vidici s vrha su nezaboravni u svim smjerovima, prema najvišim vrhovima Dinare, na Svilaju, Kijevski bat, a posebno na dolinu Cetine i na Perućko jezero.

na vrhu

14:00 Silazak put Marinog bunara, Crvenih greda i Ježevića

Staza sa Velike Duvjakuše silazi na brežuljkastu visoravan sa tek pokojim kržljavim grmičkom ali i bogatim travnjacima na kojima odavno nema stada ni pastira, staza dijelom prati makadamske putove i  dalje vodi preko slabo istaknutih vrhova Snježnica (1664 m) i Torlakove Glave (1674 m).

U nastavku staza vodi do udoline u čijem je središtu Marin Bunar. Marin bunar je 10-tak metara široka lokva koja, kažu, ni kod najvećih ljetnih suša ne presušuje. Lokva je okružen niskim kamenim zidom. Put dalje vijuga po bujnim livadama Modrića Dolca i  preko Dražića doca, lagano silazi put doline. Uz put se još vide ostaci pastirskih stanova, niska skloništa od suhozida za zaštitu stoke i pastira u pravilu su u malim udolinama, uvijek su okrenuta prema jugu i zaklonjena od bure.

Marin bunar

Završni dio puta dobrom i sigurnom stazom silazi niz  liticu orijaške Crvene grede koja izdaleka izgleda sasvim neprolazno. Ova staza  je u prošlosti služila kao put do pašnjaka, a danas se njome služe samo još samo planinari i ljubitelji prirode.

19:00 Dolazak u dolinu kod Ježevića, polazak autobusom
20:00 zaslužena pauza u Sinju
21:00 Polazak za Split
21:30 Dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata,  a petkom od 8 do 12 sati
Prijevoz: autobus
Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu
Težina: K4 (teško - visinska razlika 1330 m) – T1 (tehnički nezahtjevno)
Potrebna oprema:  izletnička – prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće
Informacije: u prostorijama Društva, na tel. 021/394-365
Glavni vodič: Ante Bigava 098 440 129

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 ili manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.