Izlet na Zir i vrelo Une, 22.05.2016.

Zir 03Pozivamo Vas u nedjelju 22. svibnja na izlet u Liku gdje se ćemo se popeti na Zir i posjetiti izvor rijeke Une.

06:15- okupljanje na Sukoišanskoj stanici
06:30- polazak prema Ziru uz kraće zaustavljanje za kavu
10:00- dolazak u Trkulje i polazak na turu
12:00- dolazak na vrh Zira (850m), pauza za odmor i marendu

Zir je osamljeno brdo sa stjenovitim vrhom u sredini Ličkog polja u Ličko-senjskoj županiji. Pripada dijelu Ličkog sredogorja, niza uzvišenja koje se pruža paralelno s Velebitom. Ličko sredogorje građeno je od vapnenca, nekadašnjeg morskoga dna, i zbog toga je puno šupljina - špilja i jama. Izdiglo se kao i cijelo Dinarsko gorje - sudaranjem Jadranske mikroploče (koja se odvojila od Afričke) s Euroazijskom. Unutar same planine nalazi se špilja dužine 350 m s jezerom.

Zir 01

S vrha se pruža pogled na južni Velebit (vrhove Crnopca, Sveto Brdo, Vaganski vrh, Visočicu…), prema Srednjem Velebitu, velikom dijelu Sjevernog Velebita te na cijelo donje Ličko polje. Podnožjem Zira prolazi autocesta Zagreb- Split i iz tog kuta djeluje kao da je to brdo izraslo usred ravnice.

Dvije su predaje o porijeklu njegova imena. Prva je da je planina služila kao osmatračnica u vrijeme turskih osvajanja. Vrh Zir je bio idealno mjesto za kontroliranje Ličkog polja i puta Udbina-Ploča-Mogorić-Ribnik koji je tada bio najvažnija prometnica. Druga predaja govori o tome da je svojom ljepotom uvijek mamio poglede putnika, odnosno izazivao – zurenje.

Planina Zir je uvrštena kao kontrolna točka u Hrvatsku planinarsku obilaznicu i obilaznicu Lički gorski biseri.

14:00- silazak u Trkulje i polazak prema Vrelu Une
15:30- dolazak na početak staze za Vrelo Une; obilazak

Una je rijeka osobitih prirodnih vrijednosti, jedna, jedina, jedinstvena (kako su je stari Rimljani nazvali- „Una“) čiji je tok dug 212 km od čega 120 km protječe kroz Hrvatsku.

Zir 02

Duž cijelog toka se odlikuje iznimnom bioraznolikošću sa velikim brojem reliktnih i endemskih vrsta. Na samom izvoru zabilježeno je 11 zaštićenih vrsta biljaka dok pored cijelog toka rijeke raste oko 170 vrsta ljekovitih biljaka. Po rijeci je jedna rijetka biljka dobila i naziv Campanila unensis - unska zvončica.

Una izvire u Zadarskoj županiji u mjestu Donja Suvaja na nadmorskoj visini od 395,8 metara u jako suženom kanjonu ispod padina planina Plješevice i Stražbenice. Izvor je u obliku bajkovitog plavozelenog jezera okružen šumom i visokim strmim liticama, dubine oko 205 metara (a možda i dublje). U Istraživanjima speleoronilaca 2007. godine zaronjeno je na tu dubinu, ali se nije došlo do samog dna. Te godine je taj uron predstavljao svjetski rekord u ronjenu u izvorima s hladnom vodom (rekord je oboren 2010.g.).

Zbog svoje izuzetne ljepote, ali i iznimne hidromorfološke vrijednosti, jezero je, uz kanjon koji ga okružuje te 150 metara nizvodnog toka, 1968. godine proglašeno zaštićenim hidrološkim spomenikom prirode.

17:00- polazak prema Splitu
21:00- dolazak u Split

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22h
Težina ture: K1-T2
Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu
Prijevoz: autobus
Potrebna oprema: obavezne planinarske gojzerice, ostala oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće
Informacije: u prostorijama Društva, na tel.021/394-365
Glavni vodič: Ivana Radonić 095/5326885

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do 5 dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 ili manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu. Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.