Izlet na Karišnicu i kanjon Bijele, 08.05.2016.

penjalistePozivamo Vas da nam se u nedjelju 08. svibnja 2016. pridružite na izletu na rijeku Karišnicu i kanjon Bijele s usponom na najviši vrh Bukovice, 674 m visoku Jurišinku, a kamo će nas povesti naša Matea Mija Tolić.

Dinamički plan:

05:45h okupljanje na Sukoišanskoj
06:00h polazak autobusom prema Karinu, putem pauza za kavu
09:00h dolazak u Karin

Dolaskom u Karin naš izlet započinje laganom šetnicom do izvora rijeke Karišnice.

karisnica

Rijeka Karišnica izvire  u špilji iznad Paulica mlinice, na nadmorskoj visini od 20 – ak metara. Nakon svojih kratkih 2.400 metara toka utječe u Karinsko more gdje se na području zvanom Tuvina formira bočato močvarno stanište. Karišnica izvire u istoimenoj špilji koja se nalazi neposredno iznad spomenute Paulica mlinice. Špilja je duga oko 120 m, široka 4 -7 m i visoka 2 -3 m. Izvor Karišnice ima karakteristike tipične za izvore u kršu (krška vrela), koji presušuju u toplijem dijelu godine, dok u kišnoj sezoni naglo nabujaju i mogu biti vrlo izdašni.

izvor karisnice

Vodotok nabuja i teče kroz plitki kanjon do mosta na cesti Benkovac-Obrovac, nakon kojeg se račva oblikujući jedini otočić u cijelom toku.Zbog brdovitog i krškog terena Karišnica za vrijeme svoga punog toka proizvodi lijepo riječno žuborenje.Uništavanje ovakvih plitkih, muljevitih i pjeskovitih plaža poput ušća Karišnice utječe na mnoge vrste ptica i biljaka koje ovise o ovakvim, u Hrvatskoj vrlo rijetkim staništima.

10:30 polazak prema izvoru rijeke Bijele

Bijela (Bijela voda, Bijeli potok) izvire unutar izvor-špilje na nadmorskoj visini od oko 180 metara, ispod 351 metara visokog brda Pržun, teče kroz kanjon u dužini od 3.000 m te utječe u Karinsko more. Kao i Karišnica, i ovaj vodotok prima manje količne vode iz izvora iznad izvor-špilje. Tok je veći dio godine suh.

kanjon bijele3

U svom gornjem dijelu, od izvora pa do mosta ispod Dupora, Bijela teće kroz duboki kanjon karakteriziran strmim obalnim padinama i nizom manjih i srednje visokih slapova. Za razliku od Karišnice, obale kanjonskog dijela Bijele su neobrasli ili slabo obrasli kamenjari, stijene i točila. Najizraženija karakteristika Bijele jest javljanje jednolično obojenih sedrenih sedimenata, fino mrvičaste, zrnate strukture koji u gotovo cijeloj duljini toka u tankom sloju prekrivaju stijene. Neposredno ispred izvor-špilje koju ćemo posjetiti, vidljivi su ostaci kanala i pojilišta za stoku.

kanjon bijele2

13:00h dolazak na vidikovac Pržun gdje ćemo napraviti pauzu

przun

13:30h nastavak puta preko napuštenog zaseoka Gornje Radeke do Jurišinke, najvećeg vrha Bukovice

Bukovica je brdski niz poput valovitog krša u sjevernoj Dalmaciji izmedju Obrovca, Kistanja i Knina na sjeveru Ravnih Kotara. Pruža se paralelno s jugoistočnim Velebitom od kojega je na sjeveru odvojena kanjonskom dolinom Zrmanje, na zapadu je poluslana laguna Karinsko more uz ušće Zrmanje i rječica Karišnica, a na istoku i jugoistoku je kanjon rijeke Krke. Najviši je vrh Bukovice na zapadu Jurišinka (674m) kod Karina. Iako je Bukovica devastirana vjetroelektranama ništa ne može umanjiti ljepote pogleda prema Karinskom i Novigradskom  moru s jedne te Velebita s druge strane.

15:30h dolazak na Jurišinku
15:45h nastavak prema Vilinoj dolini i Katušama

Vilina dolina je staro ime za jednu ogradu veličine 20 000 m2 te dvije manje po 1500 m2. Sve tri su spojene. 80 % ograde je pod šumom dok su ostatak manje livade koje su se prije obrađivale. Ograda se nalazi na brdu Kunovac u selu Medviđa. Iz gore opisanih ograda otvara se jedan od najljepših pogleda prema moru (Kornati, Zadar, Zadarski otoci, Karin, Karinsko more, Šibenik, Ravni Kotari…) te prema cijeloj Bukovici, Velebitu I Dinari.

vilina dolina

U slučaju da se u terminu našeg izleta bude održavao Kunovac Fest bit ćemo u mogućnosti da se u Vilinoj dolini i malo okrijepimo (ponesite novčanike).

17:00h polazak asfaltnom cestom preko Katuša do autobusa
18:00h polazak prema Splitu
20:30h dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22 sata, a petkom od 8 do 12 sati
Težina ture:  K2-T1
Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu
Potrebna oprema: izletnička- prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće, zaštita protiv sunca...
Prijevoz: autobusom
Informacije  u prostorijama Društva, na tel.021/394-365
Glavni vodič: Matea Mija Tolić 099/212 3262

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu. Sudionici izleta dužni su pridržavati se uputa vodiča.  Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.