Izlet na srednji Velebit, 23.-24.04.2016.

2. Budakovo brdoPozivamo Vas da nam se za vikend od 23. do 24.04.2016. pridružite na izletu na srednji Velebit s usponima na Dabarske kukove i Budakovo brdo.

Subota, 23.04.2016.

05:00 polazak s autobusne stanice na Sukoišanskoj
09:30 dolazak na Ravni Dabar, smještaj u planinarski dom i priprema za turu

Ravni dabar je prostrana krška udolina ravnog dna okružena kamenitim kukovima Butinovače, Visibabe i Čelinca. Od nekadašnjeg sela ostala je sačuvana samo školska zgrada koja je preuređena u planinarski dom Ravni dabar (723 m). Dom je vodom opskrbljen iz cisterne, u prizemlju su blagovaonica, sanitarije i kuhinja, a cijeli tavan je preuređen kao skupna spavaonica.

10:30 polazak na turu prema Budakovom brdu
13:30 dolazak na Budakovo brdo, odmor i ručak

Budakovo Brdo (1317 m) je prostran i razvučen hrbat, u svom vršnom dijelu pokriven travnatim livadama. Diže se iznad Skropovca na Premužićevoj stazi. Zbog svog smještaja i slobodnog vidika otvara pogled na primorsku i na kopnenu stranu planine. Na jugozapadnom obronku njegovog brijega Soline nalazi se nalazište velebitske degenije. S vrha se pruža pogled u svim smjerovima, a posebno se ističe onaj prema priobalju i otocima, Bačić Kuku i Šatorini. Vrh je označen gomilom kamenja s metalnom šipkom na koju je ugrađena upisna kutija i žig.

3. Budakovo brdo

14:30 povratak prema planinarskom domu preko Bačić kose (1090 m) i Visibabe (1160 m)

Visibaba je travnata zaravan iznad Ravnog dabra  s kojeg se  pruža  jedinstven vidik na more i otoke te na Dabarske kukove.Na vrhu se nalazi planinarski žig.

18:30 dolazak u planinarski dom, odmor i večera

Nedjelja, 24.04.2016.

07:30 ustajanje, doručak, priprema za turu

Grupa A
09:00 polazak na turu preko Dabarskih kukova (Široki kuk, Žuti kuk, Vranji kuk) do Kize

Atraktivan vapnenački greben u kojem se isprepleću brojni okomiti kukovi različitih oblika izuzetno je atraktivno područje i jedno od najljepših predjela na Velebitu. Greben je dugačak oko 2 kilometra, a na njemu je nekoliko istaknutih kukova. Staza prolazi kroz visoke, okomite, okrugle, oštre, glatke, nazubljene bijele vapnenačke stijene i kroz male šumarke i travnjake koji su se ugurali među njih. Put nije lak i jednostavan, ali svaki kuk će vas nagraditi prelijepim vidikom.

8. Pogled s Kize na Dabarske kukove

14:00 dolazak na Kizu (1274 m), odmor i ručak

Vrh Kiza je najslikovitiji dio Dabarskih kukova  i jedan on najposjećenijih vrhova tog područja. Premda nije osobito visok zahvaljujući svom položaju s njega se pruža predivan pogled na greben Dabarskih kukova, Bačić kuk, Budakovo brdo pa sve do Šatorine.

5. Dabarski kukovi

Grupa B

10:00 polazak na turu preko Crnog Dabra na Kizu

Predio Crnog Dabra je tri kilometara dugačka udolina okružena s južne strane Dabarskim kukovima. Nekada je bilo naselje s intenzivnim stočarskim životom, a danas se mogu  vidjeti samo  napuštene kuće i suhozidi kao nijemi svjedoci i ostaci nekadašnjeg života.

13:30 dolazak na Kizu, odmor i ručak

4. Dabarski kukovi

Grupa A i B

15:00 polazak sa Kize prema Baškim Oštarijama
16:00 dolazak u Baške Oštarije

Baške Oštarije (927 m) su gorsko naselje s nekoliko zaselaka razbacanih po oštarijskom polju na razmeđu srednjeg i južnog Velebita. Naziv Oštarije podsjeća na nekadašnje gostionice (tal. osteria) na putu iz Like prema Primorju.

17:00 polazak prema Splitu
20:30 dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, od 19 do 21 sati
Oprema: izletnička – prilagođena vremenskoj prognozi, hrana, piće,  vreća za spavanje, štapovi za hodanje, planinarska iskaznica, mobitel, baterijska lampa.
Smještaj: planinarski dom Ravni Dabar.
Težina ture: tura na Budakovo brdo i tura preko Crnog Dabra na Kizu – srednje teška tura
                      tura preko Dabarskih kukova na Kizu - teža tura koja zahtjeva spretnost hodanja po
                      izrazito krškom terenu uz povremeno pomaganje penjanja rukama
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Vođa izleta: Sonja Nikolin 098/184-0440

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu. Sudionici izleta dužni su pridržavati se uputa vodiča.  Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.