Izlet u Cerovačke špilje, 31.01.2016.

cerovacke006Pozivamo Vas u nedjelju 31. siječnja 2016. na izlet u najljepši špiljski kompleks Lijepe naše - Cerovačke špilje!

Cerovačke pećine se nalaze četiri kilometra jugozapadno od Gračaca, na sjeverno istočnoj padini velebitskog brda Crnopac (1403 m), u južnom dijelu Parka prirode Velebit.

07:30 h okupljanje na Sukoišanskoj

07:45 h polazak autobusa prema Otavicama

09:00 h dolazak u Otavice, posjet Meštrovićevom mauzoleju

Crkva Presvetog Otkupitelja - grobnica obitelji Ivana Meštrovića, neformalno Meštrovićev mauzolej, nalazi se na brežuljku iznad Petrova polja, kod Otavica, u Dalmatinskoj zagori, zavičajnom kraju Ivana Meštrovića, gdje se nalazi i obiteljska kuća njegovih roditelja.

mauzolej001

09:30 h polazak prema Kninu

10:00 h dolazak u Knin – kava i obilazak Kninske tvrđave

knin001

11.00 h polazak prema Gračacu

12:00 h dolazak ispred Cerovačkih špilja

cerovacke001

12:10 h ulazak u Cerovačke špilje

cerovacke003

cerovacke06

15:30 h izlazak iz špilja

16:00 h polazak prema Splitu

18:00 h dolazak u Split

Cerovačke špilje su među najpoznatijim i najznačajnijim speleološkim objektima u Hrvatskoj. Kompleks čine 3 špilje (Donja, Srednja i Gornja) sa ukupno 4 km istraženih kanala. Za turistički posjet uređeno je prvih 700 m Donje i Gornje špilje.

Otkrivene su prilikom izgradnje Ličke pruge 1924. godine, a otkrio ih je graditelj pruge Nikola Turkalj. Ime su dobile po željezničkoj postaji Cerovac. Ove su pećine jedno od najvećih nalazišta pećinskog medvjeda u Hrvatskoj, a pronađene su fosilne ljudske kosti i brončana sjekira. Ta ljudska kost pripadala je tzv. "lovcu na spiljske medvjede" iz gornjeg pleistocena koji je tu živio otprilike prije 20 tisuća godina. Dužina pećina iznosi 3.800 m, a čitavog sustava 4 kilometra. Gornja pećina duga je 1.295 m, a Donja 2.779 m. Između njih nalazi se znatno manja, Srednja pećina. Bogate su špiljskim ukrasima i kraškim pojavama (ponorima i dimnjacima), značajno su paleontološko nalazište špiljskog medvjeda te pretpovijesne keramike ( ilirsko - keltska kultura ). Kao geomorfološki spomenik prirode, zaštićene su 1961. godine kao "posebni geomorfološki rezervat".

Speleološki objekti nastaju pod utjecajem vode koja kemijski reagira sa vapnencem čineći u takvoj stijeni brojne rupe i pukotine kroz koje voda slobodno protiče. Posljedica tih procesa su i brojni speleološki objekti - jame, kaverne, špilje i ponori koji se pod utjecajem vode polako ali neprestano mijenjaju, proširuju i produbljuju.

Voda svojim konstantnim kapanjem nastavlja tisućama godina star proces gradnje siga. Zato je iznimno važno da se stupajući špiljom ponašamo s poštovanjem prema istoj i ne diramo njene ukrase. Jer samo jednim nepromišljenim pokretom ruke prekinut ćemo proces koji traje desetljećima.

Temperatura u špiljama se kreće između 5 i 11o C stoga preporučamo topliju odjeću, pokrivalo za glavu i udobne cipele i obavezno ponijeti čeonu lampu.

Prijave za izlet uz uplatu:  u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 19 - 21 sati,

Prehrana:  u vlastitom aranžmanu

Oprema:  izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće, planin. iskaznica, čeona lampa, mobitel, toplija obuća i odjeća

Težina: K1 – T1

Glavni vodič:Veljko Martinović 091 755 7679

Prednost kod popune imaju  prijavljeni članovi Društva s cjelovitom uplatom izleta.

Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta.

U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa  vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

Kondicijska zahtjevnost:

K1 - lagano (visinska razlika manja od 500 m)
K2 - srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)
K3 - teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)
K4 - vrlo teško (visinska razlika većod 1300 m)

Tehnička zahtjevnost :

T1 - nezahtjevno (bez upotrebe ruku pomagala)
T2 - srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)
T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku pomagala - via ferrata, zimi povremena upotreba dereza cepina)
T4 - vrlo zahtjevno (dužzahtjevnije dionice osiguranih putova, zimi konstantna upotreba dereza cepina)