Izlet "S okusom mora, s okusom soli", 24.01.2016.

VruljaZadovoljstvo nam je pozvati Vas na izlet od Vrulje do Makarske, pod radnim nazivom "S okusom mora, s okusom soli", koji će se održati u nedjelju 24. siječnja 2016.

07:15h okupljanje na Sukoišanskoj

07:30h polazak autobusom prema Vrulji

08:30h silazak prema Vrulji i početak pješačenja uz more prema Makarskoj

Na pola puta između Omiša i Makarske, u uvali zvanoj Vruja (Pisak, Omiš), prema lokalnoj legendi nalazi se potonuli grad Pelegrin čija se zvona čuju u olujnim noćima. Lokacija je poznatija pod nazivom Dubci. Na vrhu brda je prosjek za cestu, a uz sam taj prosjek je jedan veliki kamen na kojem je sjedio Josip Pupačić kad je pisao stihove pjesme "More".

Vrulja01

Paleontološka zona, vidikovac, prijevoj, usjek i sedlo, mjesto gdje se rađaju i luduju vjetrovi. "More, more..." kažu da su baš ovdje uzviknuli Hrvati dolazeći na Jadran. Na ovom mjestu litice se obrušavaju u more do dubine od preko 100 metara. Brojni su izvori slatke vode ili čak dijela rijeke Cetine koja ponire negdje u Zagori, a izvire upravo u Vrulji. Cetina se kao ponornica u jednome kraku spaja s morem. Put pod krškim tajanstvenim dubinama završava kod Dubaca, u Vrulji. Tamo se sastaju Mosor i Biokovo. U mnoštvu literature o ronjenju, ova je pozicija označena kao jedna od najboljih, čak i u Europi. To je mjesto na kojemu se litice obrušavaju i više od 100 metara u dubine. Ovdje je miješanje vode okomito, pa se stvara stup slatke vode koji se izdiže iz podzemnih izvora.Nažalost brojni pokušaji da se odredi konačna dubina iz koje izvire voda nisu urodili plodom. Naime, radi se o sustavu izvora slatke vode ili čak dijela rijeke Cetine koji ponire negdje u Zagori, a izvire upravo ovdje tvoreći fascinantan lokalitet za ronioce.

Vrulja04

11:15h dolazak u Bašku Vodu

Vrijeme za okrijepu (sendvič, kava...)

12:00h nastavak pješačenja prema Makarskoj

Vrulja08

16:00h dolazak u Makarsku

Poluotok Sv. Petar, mali poluotoku na ulazu u makarsku gradsku luku. To je gradski park sa dugom šetnicom i plažama. Poluotok vam omogučava uživanje u prekrasnoj prirodi, te prekrasan pogled na Makarsku, Biokovo i otoke. Na vrhu poluotoka je crkva Sv. Petra iz 13. stoljeća. U neposrednoj blizini je plaža te svjetionik koji je izgrađen 1884. Na poluotoku možete također posjetiti špilju s otvorenom terasom s pogledom na cijelu Makarsku. Špilja koja se nalazi jednim djelom pod morem izgrađena je u 2. svjetskom ratu od strane Nijemaca kao zaklon za podmornice. Podno kipa Sv. Petra nalazi se lančana ograda na kojoj zaljubljeni parovi ostavljaju svoje ljubavne katance, a ključ bacaju u more.

Vrulja13

Slobodno vrijeme

18.00 polazak prema Splitu

19.00 dolazak u Split

Prijave uz uplatusvakog utorka, srijede i četvrtka u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2) od 19 do 21h

Prehranau vlastitom aranžmanu (iz ruksaka)

Opremaizletnička - prilagođena vremenskoj prognozi i uvjetima na terenu, hrana i piće, planin. i osobna iskaznica, mobitel, čeona lampa…

Prijevoz: autobus

Težina:K1 - T1

Informacije:- u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365

Glavni vodičBoris Tolić – 098 488 810

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.

Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta.
U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.

Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.