Izlet na Krupu, 3.3.2019.

KrupaPozivamo Vas u nedjelju 3. ožujka na izlet na Krupu.

Krupa izvire podno Tremzine u selu Krupa i nakon desetak kilometara kanjona probijenog u kamenjaru Dalmatinske Zagore ulijeva se u Zrmanju. Pri tome prima vodu brojnih pritoka od kojih je najveća Krnjeza. Krupa sa svojom pritokom Krnjezom nudi poseban doživljaj bistre planinske rijeke koja u svojih 10 km nizom slapova savladava visinsku razliku od preko 110 m. Najveći dio zarobljen je u kanjonu dubokom oko 300 m. U proljeće kad se otapaju snjegovi s Crnopca i velikih površina Like između Malovana i Gračaca aktivna su bezbrojna obližnja vrela bogata vodom.

05:45h okupljanje u Šibenskoj ulici (parkiralište ispred HGSS-a)
06:00h polazak prema Ravnom Golubiću
09:30h dolazak u Ravni Golubić

Iz sela nas markacija vodi prema kamenitoj visoravni Ravni Golubić, a zatim spušta preko grebena Vratolom do ušća Krupe u Zrmanju. Zbog silaska niz Vratolom obavezne je nošenje gojzerica a poželjni su i štapovi. Usput nam poglede mami niz Krupinih vodopada podno Babinog Grada i Visokog buka na Zrmanji odmah nakon što dobije vode Krupe. Staza dalje vodi uzvodno uz Krupu.
11:30 dolazak podno Babinog grada

U uskom tjesnacu su se zaredala tri slapa od kojih su krajnji 12 metarski Babin slap i 8 metara visok Dragičevića buk. Ispod Dragičevića buka Krupa tvori slikovite izdužene sedrene pragove, pada preko još dva manja slapa, te na kraju predaje svoje vode Zrmanji.
12:30h nastavak hodanja uz Krupu
15:30h dolazak do Kudinog mosta

Kudin most je puno više od običnog prijelaza, poučna je to staza koja obilazi najljepši dio modro-zelene Krupe, a uključuje i Deveterac, devet sedrenih kaskada s velikim slapom. Suhozidni most s 12 lukova je među najstarijim prijelazima rijeke, a po legendi ga je izgradio zaljubljeni Kude, kako bi lakše posjećivao izabranicu svog srca na drugoj obali, a po njemu most i danas nosi ime te je zaštićeni spomenik kulture.

16:30h polazak prema Golubiću
17:45h dolazak u Golubić i polazak za Split
20:30h očekivani dolazak u Split

Prijave uz uplatu: u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2) svakog utorka, srijede i četvrtka od 18 do 22h, odnosno petkom od 10 do 14h
Prehrana: iz ruksaka
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi i uvjetima, hrana i piće, planin. i osobna iskaznica, mobitel, čeona lampa…
Prijevoz: autobus
Težina: K1 – T1
Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Tomislav Svalina 095/902-9651

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na istom, da izletu pristupa na osobnu odgovornost te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.
Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.

Radno vrijeme tajništva
uto - čet: 18:00 - 22:00
pet: 10:00 - 14:00

Ljetna pauza