Najava Opće planinarske škole HPD Mosor

Omiška 09Dana 26. veljače 2019. g. započinje s radom nova Opća planinarska škola u organizaciji HPD "Mosor" na kojoj se zbog kvalitetnog rada, za što su ponajprije zaslužni vrsni predavači i instruktori sve odreda pripadnici Vodičke službe HPS-a i HGSS-a uvijek traži mjesto više.

Opća planinarska škola je osnovni oblik obrazovanja planinara. Njeni polaznici stječu ili produbljuju kodeks planinarske etike i elementarna znanja o sigurnom kretanju u planini, uče se vještinama koje im mogu pomoći u slučaju kakve nevolje i upoznaju se s prirodom.

Također, završena Opća planinarska škola uvjet je za upis u škole i tečajeve iz planinarskih specijalnosti (alpinističke, sportsko-penjačke, speleološke, visokogorske itd.)

Škola se sastoji od teoretskog i praktičnog dijela odnosno od predavanja i osam terenskih vježbi, a polaznicima pruža osnovna znanja potrebna za sigurno i ugodno planinarenje, te je usklađena s preporukama o izvođenju općih planinarskih škola Komisije za obrazovanje HPS-a.

Cijena Opće planinarske škole iznosi 250 kn s tim da je obavezno učlanjenje u planinarsko društvo i tekuća "markica" HPS-a, što je dodatnih 100 kn tj. 60 kn za djecu, mladež i umirovljenike + 10 kuna za Vašu planinarsku iskaznicu. Za učlanjenje u društvo potrebna vam je 1 fotografija i osobna iskaznica, a učlaniti se možete prilikom upisa u školu.

5

Kako upisati planinarsku školu?

Upisi u planinarsku školu vršiti će se svakog utorka, srijede i četvrtka u prostorijama "Mosora" u Sinovčićevoj 2 od 18:00 do 22:00 sata, odnosno petkom od 8:00 do 12:00h sati.

Škola započinje u utorak 26. veljače 2019. u 20:00 h uvodnim predavanjem koje će se održati u prostorijama HPD "Mosor", dok će se za vikend koji slijedi održavati praktični dio nastave.

Broj polaznika škole je ograničen.

Predavači i instruktori u školi su pripadnici Stanice planinarskih vodiča Split i HGSS-a s višegodišnjim iskustvom. Praktična predavanja te vježbe na terenu pokrivaju područja: općeg znanja o planinarstvu, Hrvatskog planinarskog saveza, opasnostima u planinama, opreme, orijentacije, meteorologije, speleologije, prve pomoći i pristupa unesrećenom, HGSS-a, penjanja, poznavanja uzlova, bivakiranja...

5

Samo u posljednjih 15 godina školu je završilo više od 1.200 planinara, uglavnom današnjih članova HPD "Mosor", ali i brojnih drugih društava iz Splita, Kaštela, Trogira, Sinja, Omiša, Imotskog, s Brača i Hvara... Neki od njih su nakon Opće planinarske škole završili i druge specijalističke planinarske škole i danas su nositelji aktivnosti u svojim Društvima.

Mnogi članovi "Mosora" svojim su nesebičnim zalaganjem, volonterskim radom doprinijeli da ova Škola postane, ne samo redovita i tradicionalna, nego i da dostigne zavidan nivo znanja i stručnosti u izobrazbi i pripremanju budućih planinara.

skupna

HPD "Mosor" zadržava pravo izmjene područja terenske edukacije što je uvjetovano vremenskim (ne) prilikama, naravno uz prethodnu najavu.

Za dobivanje prava pristupa završnom ispitu potrebno je sudjelovati na najmanje šest od osam terenskih vježbi.

Završenim polaznicima Škole uručuju se diplome-uvjerenja HPS o Općoj planinarskoj školi na prigodnom druženju i domjenku u prostorijama Društva.

Za maloljetnike izjavu o odgovornosti kao i privolu za pohađanje škole trebaju potpisati roditelji.

Pozivamo sve zainteresirane, ljubitelje prirode, planinare i one koji to žele postati da nam se pridruže.

Dobrodošli!

Radno vrijeme tajništva
uto - čet: 18:00 - 22:00
pet: 10:00 - 14:00